Pierwsze zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba zaprezentowano już miesiąc temu, ale od tego czasu NASA publikuje kolejne niezwykłe fotografie Wszechświata. Naukowcy korzystający z tego obserwatorium nie zwalniają tempa i stale prowadzą obserwacje, co możemy zobaczyć teraz na kolejnych niezwykłych zdjęciach.
NASA opublikowała najnowsze zdjęcie galaktyki Koło Wozu wykonane właśnie przy użyciu Webba. To nietypowa galaktyka pierścieniowa znajdująca się ok. 500 mln lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Rzeźbiarza. Inna nazwa tej galaktyki to ESO 350-G40, ale jej struktura przypominała niektórym właśnie koło wozu, stąd częściej wykorzystywana jest właśnie ta nazwa.
Galaktyka Koło Wozu najpewniej była kiedyś typową galaktyką spiralną. Obecny kształt zawdzięcza zderzeniu z mniejszą galaktyką, które zaburzyło jej strukturę spiralną i wyrzuciło spore ilości gazu daleko poza centrum, wyzwalając gwałtowne procesy gwiazdotwórcze.
Te młode, niebieskie, masywne gwiazdy, które powstałe po zderzeniu, tworzą teraz zewnętrzny pierścień Koła Wozu. Jądro galaktyki otacza z kolei gorący, wewnętrzny pierścień ciasno skupionych starych gwiazd, które świecą żółtym i pomarańczowym światłem. Wygląd galaktyki stale się zmienia (choć oczywiście w niezauważalnym dla nas tempie) i za miliony lat Koło Wozu może nie przypominać już koła, od którego wzięło swoją nazwę.
NASA pokusiła się też o porównanie nowego zdjęcia wykonanego przez teleskop Webba z tym, które przed laty wykonał leciwy teleskop Hubble'a:
Różnica jest gigantyczna. Zdecydowanie więcej szczegółów możemy dojrzeć nie tylko w niezwykłej strukturze Koła Wozu, ale również w strukturach dwóch mniejszych galaktyk, które również znalazły się w kadrze. Warto zwrócić też uwagę, że na zdjęciu z Webba widocznych jest wiele odległych galaktyk, które na fotografii z Hubble'a w ogóle nie są widoczne.
Jak wyjaśniają badacze NASA, to zasługa nie tylko zdecydowanie większego zwierciadła zastosowanego w nowym teleskopie. Ogromną różnicę robi fakt, że Hubble swoje obserwacje prowadzić w świetle widzialnym, a fotografia z Webba została zrobiona w świetle podczerwonym, które łatwiej przenika przez kosmiczny pył i gaz. Tymczasem Koło Wozu w dużej części jest nim przysłonięte.
Zdjęcie z Webba powstało za sprawą dwóch instrumentów - NIRCam (w bliskiej podczerwieni) i MIRI (w średniej podczerwieni) i jest przedstawione w fałszywych kolorach. Światło zarejestrowane w bliskiej podczerwieni jest tu przedstawione na niebiesko, pomarańczowo i żółto, a z kamery MIRI na czerwono.