Teleskop Webba uchwycił niezwykłą galaktykę w najdrobniejszych szczegółach. Powstała w wyniku zderzenia

Bartłomiej Pawlak
Nowy teleskop Jamesa Webba uchwycił galaktykę pierścieniową Koło Wozu w najdrobniejszych szczegółach. NASA porównała zdjęcie w tym, co pokazał przed laty Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Różnica jest gigantyczna.
Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Pierwsze zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba zaprezentowano już miesiąc temu, ale od tego czasu NASA publikuje kolejne niezwykłe fotografie Wszechświata. Naukowcy korzystający z tego obserwatorium nie zwalniają tempa i stale prowadzą obserwacje, co możemy zobaczyć teraz na kolejnych niezwykłych zdjęciach.

Nietypowa galaktyka na zdjęciu z teleskopu Jamesa Webba

NASA opublikowała najnowsze zdjęcie galaktyki Koło Wozu wykonane właśnie przy użyciu Webba. To nietypowa galaktyka pierścieniowa znajdująca się ok. 500 mln lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Rzeźbiarza. Inna nazwa tej galaktyki to ESO 350-G40, ale jej struktura przypominała niektórym właśnie koło wozu, stąd częściej wykorzystywana jest właśnie ta nazwa.

Galaktyka Koło Wozu najpewniej była kiedyś typową galaktyką spiralną. Obecny kształt zawdzięcza zderzeniu z mniejszą galaktyką, które zaburzyło jej strukturę spiralną i wyrzuciło spore ilości gazu daleko poza centrum, wyzwalając gwałtowne procesy gwiazdotwórcze.

Te młode, niebieskie, masywne gwiazdy, które powstałe po zderzeniu, tworzą teraz zewnętrzny pierścień Koła Wozu. Jądro galaktyki otacza z kolei gorący, wewnętrzny pierścień ciasno skupionych starych gwiazd, które świecą żółtym i pomarańczowym światłem. Wygląd galaktyki stale się zmienia (choć oczywiście w niezauważalnym dla nas tempie) i za miliony lat Koło Wozu może nie przypominać już koła, od którego wzięło swoją nazwę.

NASA pokusiła się też o porównanie nowego zdjęcia wykonanego przez teleskop Webba z tym, które przed laty wykonał leciwy teleskop Hubble'a:

Różnica jest gigantyczna. Zdecydowanie więcej szczegółów możemy dojrzeć nie tylko w niezwykłej strukturze Koła Wozu, ale również w strukturach dwóch mniejszych galaktyk, które również znalazły się w kadrze. Warto zwrócić też uwagę, że na zdjęciu z Webba widocznych jest wiele odległych galaktyk, które na fotografii z Hubble'a w ogóle nie są widoczne.

Jak wyjaśniają badacze NASA, to zasługa nie tylko zdecydowanie większego zwierciadła zastosowanego w nowym teleskopie. Ogromną różnicę robi fakt, że Hubble swoje obserwacje prowadzić w świetle widzialnym, a fotografia z Webba została zrobiona w świetle podczerwonym, które łatwiej przenika przez kosmiczny pył i gaz. Tymczasem Koło Wozu w dużej części jest nim przysłonięte.

Zdjęcie z Webba powstało za sprawą dwóch instrumentów - NIRCam (w bliskiej podczerwieni) i MIRI (w średniej podczerwieni) i jest przedstawione w fałszywych kolorach. Światło zarejestrowane w bliskiej podczerwieni jest tu przedstawione na niebiesko, pomarańczowo i żółto, a z kamery MIRI na czerwono.

Więcej kosmicznych ciekawostek znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: