Tajemnicze zielone światła na niebie nad Hawajami. Eksperci wskazują źródło. To chiński satelita

Japoński teleskop Subaru uchwycił nad Hawajami zielone wiązki światła. Początkowo naukowcy nie byli pewni, co jest ich źródłem. Po kilku dniach eksperci z NASA wskazali chińskiego satelitę.

"Ubiegła noc na Mauna Kea była pochmurna. Ale nasza kamera uchwyciła dość ciekawe zjawisko - światła zielonego lasera na niebie" - czytamy w podpisie do wideo, które pod koniec stycznia pojawiło się na koncie YouTube japońskiego teleskopu Subaru. Znajduje się on w obserwatorium na szczycie Mauna Kea na Hawajach. 

Zobacz wideo Glapińskiego historie życia, czyli co jadł, dlaczego nie miał dzieci i czemu nie jeździł na wycieczki

Zielone światła na niebie nad Hawajami. Źródłem prawdopodobnie chiński satelita

Początkowo eksperci z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego w Japonii (NAOJ), do którego należy teleskop Subaru, sądzili, że uchwycone na nagraniu wiązki zielonego światła pochodzą z urządzenia radarowego satelity ICESat-2. Należy on do NASA, a jego zadanie polega m.in. na monitorowaniu grubości pokryw lodowych na Ziemi. 

 

Jednak 6 lutego NAOJ przedstawiło inną wersję. W zaktualizowanym podpisie do nagrania przywołano opinię dr Anthony'ego Martino, naukowca z NASA, który pracuje na ICESat-2. Według niego zielone światło nie pochodzi z tego urządzenia.

"Jego koledzy, dr Alvaro Ivanoff i inni, przeprowadzili symulację trajektorii satelitów, które mają podobny instrument i uznali, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest instrument ACDL (urządzenie służące do wykrywania aerozoli i dwutlenku węgla - red.) chińskiego satelity Daqi-1/AEMS" - napisano.

Jak wyjaśnia portal sciencealert.com, chiński satelita Daqi-1 został uruchomiony w kwietniu ubiegłego roku. Jego zadaniem jest przede wszystkim monitorowanie zanieczyszczeń w atmosferze. ACDL to skrót odnoszący się do lidaru, metody pomiarowej, która wykorzystuje światło laserowe. Portal wyjaśnia, że prawdopodobnie to wiązki światła z tego urządzenia zostały uchwycone nad Hawajami. 

Więcej o: