"Tanie" loty szklanym balonem w kosmos. "Japońskie SpaceX" podało ceny i przyjmuje zgłoszenia

Japoński tartup Iwaya Giken chce sprawić, aby loty w kosmos były dostępne nie tylko dla bogaczy. Firma ogłosiła zamiar uruchomienia komercyjnych lotów balonem kosmicznym. Podała również ceny i zaczęła przyjmować zgłoszenia od chętnych.

Keisuke Iwaya, dyrektor generalny Iwaya Giken ogłosił ambitny plan - firma chce zapoczątkować loty kosmiczne specjalnym szklanym balonem. - Jest bezpieczny, ekonomiczny i delikatny dla ludzi - mówił we wtorek podczas konferencji prasowej, cytowany za Associated Press. - Chodzi o to, aby turystyka kosmiczna była dostępna dla wszystkich - podkreślał.

Lot w kosmos - zdjęcie ilustracyjneKażdy lot w kosmos to gigantyczny koszt dla środowiska? Czy na pewno?

Japonia idzie w turystykę kosmiczną. Iwaya Giken będzie konkurować z SpaceX?

Firma z siedzibą w Sapporo zbudowała hermetyczną dwuosobową kabinę o szerokości 1,5 metra oraz szklany balon napędzany helem, który może wznieść się na wysokość 25 km, czyli w sam środek stratosfery. Na tej wysokości oraz dzięki specjalnej konstrukcji, pasażerowie mogliby zobaczyć krzywiznę Ziemi. Keisuke Iwaya pracował nad projektem od 2012 roku. Więcej zdjęć szklanego balonu można zobaczyć w galerii.

Japoński szklany balon kosmicznyJapoński szklany balon kosmiczny Fot. Eugene Hoshiko / AP Photo

Iwaya Giken nawiązała współpracę z największym w Japonii oraz jednym z największych na świecie biur podróży JTB Corporation. Loty szklanym balonem kosmicznym nie będą tanie, ale docelowo mają być dostępne nie tylko dla bogaczy. Pierwsze loty miałyby kosztować około 24 mln jenów (ok. 180 tys. dolarów), ale firma zapowiada, że ostateczna cena ma spaść do zaledwie kilku mln jenów.

Wyciek ze statku Sojuz MS-22 (po prawej)Rosja opóźnia ewakuację kosmonautów? Temperatura na pokładzie to 70 stopni

Lot w kosmos balonem? Firma z Japonii przyjmuje zgłoszenia

W przeciwieństwie do rakiet oraz balonów na ogrzane powietrze, szklane kosmiczne balony japońskiego startupu będzie można "w większości" wykorzystać wielokrotnie - podaje agencja Associated Press. Natomiast same loty miałyby odbywać się nad Japonią lub w japońskiej przestrzeni powietrznej.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Iwaya Giken już przyjmuje zgłoszenia od osób zainteresowanych lotem w kosmos. Pierwsza kosmiczna podróż nietypowym balonem ma odbyć się jeszcze w tym roku. Zgłoszenia przyjmowane będą do końca sierpnia. Zapisać się można za pośrednictwem strony internetowej iwaya.biz.

Przedstawiciele firmy powiedzieli, że pierwszych pięciu wybranych pasażerów zostanie ogłoszonych w październiku, a turystyczne loty w kosmos będą odbywać się w odstępie jednego tygodnia, w zależności od pogody.

Zobacz wideo Przełomowy moment dla turystyki kosmicznej. Sukces lotu Virgin Galactic
Więcej o: