Spektakularne chmury na niebie uchwycone ze stacji kosmicznej. Gdzie można je dostrzec w Polsce?

Astronauta dostrzegł z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej chmury falowe nad wyspami Crozeta. Przy odpowiednich warunkach spektakularne zjawisko jest możliwe do obejrzenia nawet w Polsce.

Earth Obserwatory poinformowało, że astronauta przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dostrzegł niesamowite zjawisko nad Wyspami Crozeta, które znajdują się na Francuskich Terytoriach Południowych i Antarktycznych. Nad górzystymi wyspami w niższych warstwach atmosfery uformowały się falowe chmury, należące do orograficznych. Formacje chmur falowych nad Wyspami Crozeta są wynikiem stabilnych mas powietrza nad południowym Oceanem Indyjskim, które przepływają nad wyspą i wokół niej.

Zobacz wideo Spójrz na niebo. Czy wiesz, jakie widzisz chmury?

Chmury falowe formują się w określonych przypadkach

Chmury falowe powstają, kiedy ciepłe powietrze po zawietrznej stronie jest wypychane do góry. Ten ruch powoduje ponowne skraplanie się wilgoci w powietrzu, co sprawia, że powstaje więcej chmur, zanim grawitacja zepchnie je w dół - to z kolei powoduje wyparowanie. Cykl się powtarza i pojawia się wizualny efekt w postaci zmarszczek, ponieważ chmura z jednej strony ciągle się tworzy, a z przeciwnej zanika. 

Chmury falowe najczęściej tworzą się, gdy od zachodu nadchodzi zatoka niżowa z frontami atmosferycznymi. Wtedy wiatr wieje z południa lub z południowego zachodu. Góry są naturalną przeszkodą dla wiatru, co wspomaga cykl powstawania tego zjawiska i sprawia, że w Polsce również są miejsca, gdzie można je zobaczyć.

Okrag w Moskwie Czarny krąg pojawił się na niebie nad Moskwą. Rosjanie w panice

Chmury falowe stanowią element krajobrazu górskiego również w Polsce

Dr. hab Dorota Matuszko z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie informuje, że zróżnicowane wysokości i urozmaicona rzeźba terenu sprzyja tworzeniu się chmur. Te falowe są najbardziej charakterystycznym elementem terenów górskich. W sprzyjających warunkach formują się wielowarstwowo, dając spektakularny efekt wizualny. W Polsce można zobaczyć ten rodzaj chmur nawet w Krakowie podczas wiatru halnego w Tatrach.

Giewont i zjawisko morza mgieł Giewont znikał za morzem chmur. "Bajecznie to wygląda!" [WIDEO]

Jak donosi Eduscience, sporadycznie chmury falowe mogą występować na niebie z dala od gór. Sprzyjające warunki pogodowe są w stanie wpłynąć na zjawisko, a fale z chmur mogą pojawić się nad niewysokimi wzniesieniami. Dzięki temu można je dostrzec również na Pomorzu, czy na Mazurach.

Więcej o: