Do tej pory uważano, że komary, namierzając swoich potencjalnych żywicieli, kierują się wyłącznie wydychanym przez nich dwutlenkiem węgla i temperaturą ciała (która jest wyższa względem otoczenia) oraz zapachem potu. Zeszłoroczne badanie naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego wykazało, że w grę wchodzi jeszcze wzrok komarów, który jest stymulowany przez zapachy.
Zespół badaczy nadzorowany przez profesora biologii Jeffreya Riffella odkrył, że komary, a konkretnie komarzyce (bo tylko komarzyce piją krew) z gatunku Aedes aegypti (komar egipski), poddane ekspozycji na dwutlenek węgla stają się bardziej wrażliwe na barwy. Po rozpyleniu CO2 komarzyce siadały na kropkach w kolorach czerwonym, pomarańczowym, czarnym i cyjanowym [to "wpadający" w zieleń odcień niebieskiego - red.], nie były natomiast zainteresowane kropkami zielonymi, niebieskimi, fioletowymi i białymi. Bez CO2 owady ignorowały wszystkie kropki - niezależnie od koloru.
Dlaczego akurat czerwony czy pomarańczowy są ulubionymi kolorami komarów? "Ludzie widzą różne długości fal światła jako odrębne kolory: na przykład przedział o długości fali od 627 do 780 nanometrów to kolor czerwony, podczas gdy fale o długości fali od 436 nm do 495 nm wyglądają na niebieskie. Naukowcy nie wiedzą, czy komary postrzegają kolory w taki sam sposób, jak nasze oczy. Jednak większość kolorów preferowanych przez komary po wyczuciu CO2 - pomarańczowy, czerwony i czarny - odpowiada dłuższym falom. Ludzka skóra, niezależnie od pigmentacji, również emituje podobny sygnał w zakresie czerwono-pomarańczowym" - wyjaśnia "Dziennik Naukowy".
Gdy zespół prof. Riffella powtórzył eksperyment w komorze z kropkami w kolorach zbliżonych barwą do ludzkiej skóry albo z gołą ręką badacza, komary po rozpyleniu CO2 ponownie leciały w kierunku tych obiektów. Kiedy jednak naukowcy używali filtrów do usuwania sygnałów o długich falach (lub kazali badaczowi założyć rękawice w kolorze zielonym) komary mimo wyczuwania dwutlenku węgla nie leciały już w kierunku bodźca. Zdaniem prof. Riffella "noszenie ubrań w barwach innych niż te, które są preferowane przez komary, może być jednym ze skuteczniejszych sposobów na zapobieganie ukąszeniom".