Cztery kolory, które przyciągają komary. Naukowcy tłumaczą, z czego to wynika

Komary, przyciągane wydychanym przez nas dwutlenkiem węgla, stają się wrażliwe na konkretne kolory, w tym czerwony i czarny - ustalili naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Jest też grupa barw, na które nawet po dawce CO2 komary w ogóle nie reagowały.

Do tej pory uważano, że komary, namierzając swoich potencjalnych żywicieli, kierują się wyłącznie wydychanym przez nich dwutlenkiem węgla i temperaturą ciała (która jest wyższa względem otoczenia) oraz zapachem potu. Zeszłoroczne badanie naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego wykazało, że w grę wchodzi jeszcze wzrok komarów, który jest stymulowany przez zapachy.

Zobacz wideo To nie żart. Słuchanie dubstepu może odstraszyć komary

Komary pod wpływem CO2 są przyciągane przez te cztery kolory

Zespół badaczy nadzorowany przez profesora biologii Jeffreya Riffella odkrył, że komary, a konkretnie komarzyce (bo tylko komarzyce piją krew) z gatunku Aedes aegypti (komar egipski), poddane ekspozycji na dwutlenek węgla stają się bardziej wrażliwe na barwy. Po rozpyleniu CO2 komarzyce siadały na kropkach w kolorach czerwonym, pomarańczowym, czarnym i cyjanowym [to "wpadający" w zieleń odcień niebieskiego - red.], nie były natomiast zainteresowane kropkami zielonymi, niebieskimi, fioletowymi i białymi. Bez CO2 owady ignorowały wszystkie kropki - niezależnie od koloru.

Dlaczego akurat czerwony czy pomarańczowy są ulubionymi kolorami komarów? "Ludzie widzą różne długości fal światła jako odrębne kolory: na przykład przedział o długości fali od 627 do 780 nanometrów to kolor czerwony, podczas gdy fale o długości fali od 436 nm do 495 nm wyglądają na niebieskie. Naukowcy nie wiedzą, czy komary postrzegają kolory w taki sam sposób, jak nasze oczy. Jednak większość kolorów preferowanych przez komary po wyczuciu CO2 - pomarańczowy, czerwony i czarny - odpowiada dłuższym falom. Ludzka skóra, niezależnie od pigmentacji, również emituje podobny sygnał w zakresie czerwono-pomarańczowym" - wyjaśnia "Dziennik Naukowy".

Gdy zespół prof. Riffella powtórzył eksperyment w komorze z kropkami w kolorach zbliżonych barwą do ludzkiej skóry albo z gołą ręką badacza, komary po rozpyleniu CO2 ponownie leciały w kierunku tych obiektów. Kiedy jednak naukowcy używali filtrów do usuwania sygnałów o długich falach (lub kazali badaczowi założyć rękawice w kolorze zielonym) komary mimo wyczuwania dwutlenku węgla nie leciały już w kierunku bodźca. Zdaniem prof. Riffella "noszenie ubrań w barwach innych niż te, które są preferowane przez komary, może być jednym ze skuteczniejszych sposobów na zapobieganie ukąszeniom".

Więcej o: