Nowy księżyc Plutona!

Orbitalny teleskop Hubble odkrył kolejny księżyc krążący wokół Plutona. To czyni misję New Horizons jeszcze ciekawszą niż się spodziewano.

Pierwszy księżyc Plutona - Charon (średnica około 1200 km) - został odkryty w 1978 roku. Dwa kolejne, znacznie mniejsze księżyce - nazwane Nix (około 23-68 km średnicy) i Hydra (około 32 - 113 km średnicy) - wykryto w maju 2005 roku za pomocą teleskopu Hubble (HST). Sześć lat później, do grona księżyców tej planety karłowatej dołączył czwarty obiekt - który otrzymał czasowe oznaczenie P4.

Po raz pierwszy P4 został zarejestrowany na obrazach z HST w dniu 28 czerwca 2011 roku. Następne zdjęcia, wykonane 3 i 18 lipca, potwierdziły ruch orbitalny tego obiektu dookoła Plutona. Co wiemy o P4? Z pewnością jest to mały obiekt - średnice szacuje się na 13 - 34 km. P4 krąży dookoła Plutona pomiędzy Nixem a Hydrą, z czasem około 31 dni. Tylko tyle jak na razie wiemy o tym obiekcie

W kierunku Plutona zmierza sonda New Horizons , która w lipcu 2015 dokona przelotu obok tej planety karłowatej i jej księżyców. Ten przelot wydaje się być coraz ciekawszy, gdyż sonda zbada więcej obiektów i spróbuje odpowiedzieć na pytanie jak doszło do powstania tego ciekawego układu. W tej chwili wydaje się, że księżyce Plutona powstały wskutek zderzenia tej planety karłowatej z innym dużym obiektem we wczesnym Układzie Słonecznym.

Więcej o: