Koronawirus w Polsce. Ministerstwo przygotowało listę zasad bezpieczeństwa na zakupach

Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny wydały listę zaleceń dla branży handlowej dotyczącej zasada bezpieczeństwa w celu zahamowania się epidemii koronawirusa. Dotyczą one zarówno handlowców, jak i klientów.

Jedną z podstawowych zasad, które mogą uchronić ludzi przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a także zakażeniem nim jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz wzmożona higiena. Z tego powodu największe sieci sklepów w Polsce zdecydowały się przedsięwziąć takie kroki, jak częstsze dezynfekowanie wózków, a także wprowadzenie w sklepach środków dezynfekujących dla klientów. Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały także listę zaleceń skierowaną do przedstawicieli branży handlowej. Zawarte w niej zasady dotyczą zarówno właścicieli sklepów, jak i klientów. 

Zobacz wideo Koronawirus może wywołać recesję. Co z firmami, miejscami pracy i ratami kredytów?

Koronawirus w Polsce. Lista zasad bezpieczeństwa od Ministerstwa Rozwoju i GIS

W komunikacie instytucji czytamy, że w placówkach handlowych należy:

 1. Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
 2. Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych w placówkach handlowych.
 3. Promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów handlowych wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
 4. Upewnić się, że osoby przebywające w obiektach handlowych mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
 5. Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
 6. Wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce.
 7. Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.
 8. Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.
 9. Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
 10. Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku ani na produkty spożywcze.
 11. Zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne: wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.

Ponadto, MR oraz GIS nie zalecają korzystania z masek ochronnych przez osoby zdrowy, gdyż te przeznaczone są dla osób chorych, opiekujących się nimi bądź dla personelu medycznego.

W piątek gościem porannej rozmowy Gazeta.pl jest minister Jadwiga Emilewicz. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biznes i chcesz zadać pytanie pisz do nas: next.redakcja@agora.pl

Więcej o: