Czy przez pieniądze można zarazić się koronawirusem? NBP poddaje gotówkę kwarantannie

NBP wprowadził specjalne procedury, które mają utrudnić ekspansję koronawirusa przez banknoty. Gotówka poddawana jest działaniu bardzo wysokiej temperatury. Rząd zachęca, by jej unikać - ze względów higienicznych.

Koronawirus rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową, ale naukowcy potwierdzili, że w sprzyjających warunkach na powierzchniach przedmiotów może przetrwać nawet kilka dni. Narodowy Bank Polski wprowadził procedury, które mają utrudnić ekspansję choroby - poddaje gotówkę działaniu wysokiej temperatury. - Do banków zaś trafiają czyste pieniądze - wyjaśnia rozmówca "Dziennika Gazety Prawnej".

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz i dr Paweł Grzesiowski gośćmi Porannej rozmowy Gazeta.pl

Chińczycy zalecają dezynfekcję banknotów

Odkażanie gotówki jest jednym z działań, które podjęły chińskie władze już w połowie lutego. Wiele partii banknotów, w obawie o rozprzestrzenianie się epidemii, zostało wycofanych z obiegu. Jak długo koronawirusy mogą przeżyć poza nosicielem? Na to pytanie próbują odpowiedzieć naukowcy.

Koronawirus. Rząd zachęca do płacenia kartami

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, wyjaśniła, że ze względów higienicznych rząd rekomenduje płatności bezgotówkowe. Wyjaśniła jednocześnie, że pieniędzy w bankomatach nie zabraknie.

Czytaj też: Chinka z Wuhan mieszkająca w Polsce radzi, jak uniknąć koronawirusa. "Powinniście nosić maski"

Do unikania gotówki zachęca też Tadeusz Kościński, minister finansów. - Mamy w Polsce nowoczesną infrastrukturę do płatności bezgotówkowej, korzystajmy z niej w pełni - zachęca szef resortu.

Jak odkazić powierzchnie zakażone koronawirusem?

Dezynfekcji można dokonać przy użyciu roztworu 62-71 proc. etanolu, z domieszką 0,5 proc. nadtlenku wodoru oraz 0,1 proc. podchlorynu sodu. Można też po prostu użyć... wybielacza, który powinien na zainfekowanej powierzchni przebywać przez jedną minutę. Dr Charles Chiu dodaje, że nie należy panikować, ale trzeba być świadomym zagrożeń.

Naukowiec zaleca częste mycie rąk, unikanie kontaktu z chorymi osobami i przestrzeganie zaleceń dot. kwarantanny wydawanych przez agencję zdrowia publicznego, jeśli ktoś ostatnio podróżował do Chin lub miał kontakt z zakażoną osobą. Dodaje, że wciąż dużo większe szansę są na zakażenie wirusem grypy, niż koronawirusem SARS-CoV-2. 

Więcej o: