Koronawirus w Polsce. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko. Ile dni opieki przysługuje rodzicom?

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa wymogła na rządzących wprowadzenie pewnych obostrzeń, jak chociażby zamknięcie szkół. Problem związany z zapewnieniem opieki nad dzieckiem w tym czasie ma rozwiązać zapis w specustawie, który wprowadza dodatkowy 14-dniowy zasiłek chorobowy.

Od poniedziałku 16 marca do 29 marca w Polsce zamknięte będą wszystkie szkoły, przedszkola oraz żłobki. Jest to spore utrudnienie dla wielu rodziców, którzy w tym czasie najprawdopodobniej będą pracować. Rząd zdecydował się jednak przygotować na taką ewentualność, zapisując w specustawie dodatkowe 14 dni zasiłku chorobowego.

Zobacz wideo Minister Emilewicz odpowiada na pytania od widzów ws. koronawirusa

Koronawirus w Polsce. Dodatkowy zasiłek chorobowy na dziecko

Dodatkowy zasiłek przysługuje wszystkim rodzicom objętym ubezpieczeniem chorobowy, których dzieci mają nie więcej niż 8 lat. W planach istnieje natomiast wprowadzenie korekty do specustawy, dzięki której próg wieku dziecka będzie wyższy. Przykładowo, w standardowym L4 na chore dziecko wynosi on 14 lat.

Dodatek przysługuje za każdy dzień opieki nad dzieckiem, a za jego wypłatę odpowiada ZUS. Należy pamiętać, że zasiłek nie akumuluje się i obojgu rodziców przysługuje łącznie 14 dni. Znaczenia nie ma także liczba posiadanych dzieci. O zasiłek opiekuńczy może się zgłosić jedno z nich bądź podzielić się pulą dni. Niezbędne jest złożenie do pracodawcy odpowiedniego wniosku. Można go pobrać w TYM MIEJSCU

Czy dodatkowy zasiłek wlicza się do standardowego L4 na dziecko? 

Kluczową informacją w przypadku dodatkowego zasiłku chorobowego jest fakt, że ten NIE wlicza się do standardowych 60 dni przysługujących na opiekę. Przypominamy, że z tego skorzystać mogą osoby, które opiekują się:

  • zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki oświatowej.
  • chorym dzieckiem w wieku do 14 lat,
  • chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które nie ukończyło 18 lat,
  • innym chorym członkiem rodziny np. małżonkiem, rodzicem dziecka, rodzicem, ojczymem, macochą, teściem, dziadkiem, wnukiem, rodzeństwem oraz dzieckiem w wieku ponad 14 lat, jeśli będzie z nim mieszkać w czasie choroby.
Więcej o: