Koronawirusowa ucieczka do dolara. Złoty i giełdy mocno w dół, ropa najtańsza od 18 lat

Uspokajające słowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego nie pomogły w środę złotemu, który po raz kolejny w tym tygodniu mocno stracił na wartości do wszystkich głównych walut. Nie ma się jednak temu co dziwić, gdyż rynki finansowe w związku z pandemią koronawirusa są już od dłuższego czasu w bardzo kiepskim stanie.

- Chciałbym wlać w państwa trochę optymizmu. Kryzys jest rzeczywiście bardzo mocny, będzie chyba głęboki. Ale bez przesady. Ten kryzys nie jest katastroficzny jak np. wojna. To jest poważny kryzys, ale jesteśmy do niego jako państwo doskonale przygotowani, wszystkie instytucje państwowe wiedzą, co mają robić - mówił prezes Narodowego Banku Polskiego podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i kilkoma innymi ministrami. Konferencja dotyczyła przedstawionego w środę przez polski rząd pakietu antykryzysowego dla firm w związku z koronawirusem. 

Zapewnienia szefa NBP, ani wcześniejsza mocna obniżka stóp procentowych RPP, ani też oferta pomocy polskiego rządu dla firm (oszacowanym przez rząd na 212 mld zł) nie zachęciły niestety w środę inwestorów do kupna złotego. Ten jednak mocno osłabia się już od kilku dni, tak samo jak i inne waluty naszego regionu, np. czeska korona czy węgierski forint. W środę spadki nawet nieco przyspieszyły i wieczorem za dolara płacono 4,13 zł wobec 4,06 zł, euro kosztowało 4,51 wobec 4,47 zł, a frank szwajcarski 4,27 zł w stosunku do 4,23 zł we wtorek. Jedyną główną walutą, wobec której złoty się dziś umocnił, był funt brytyjski, za którego płacono 4,79 zł wobec 4,90 wczoraj.

Warto jednak też tutaj zaznaczyć, że o ile spadki naszej waluty nie są dobre dla kredytobiorców (zwłaszcza tych frankowych), o tyle działają pozytywnie na nasze firmy eksportujące swoje towary. 

Dolar lekarstwem na koronawirusa? 

- Banki centralne oraz rządy proponują kolejne antykryzysowe rozwiązania. To jednak kompletnie nie działa na nastroje wśród inwestorów. Wydaje się, że obecnie jedynym ratunkiem dla świata jest szybkie znalezienie lekarstwa i szczepionki na koronawirusa - napisał w komentarzu do środowej sesji na rynkach finansowych Michał Stajniak, starszy analityk w XTB. 

Kurs dolara - 1 rokKurs dolara - 1 rok Kurs dolara - 1 rok/Fot. Stooq.pl

- W bazowym scenariuszu zarysowanym przez prezesa Glapińskiego w tym roku wzrost gospodarczy spadnie do 2 proc. W czarnym do 1,6-1,7 proc. W przyszłym roku gospodarka ma bardzo silnie odbić. Tezy wygłaszane przez prezesa NBP nie wpisują się, ani w oczekiwania instytucji finansowych, które są zdecydowanie bardziej pesymistyczne, ani w przebieg wydarzeń na rynkach. EUR/PLN właśnie wychodzi ponad 4,52. Z rynków emerging markets odpłynęło najwięcej kapitału zagranicznego w historii, dwa razy więcej niż w globalnym kryzysie finansowym - odnotowuje z kolei Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz TMS Brokers. 

Ten odpływ kapitału wydają się potwierdzać przede wszystkim ruchy indeksów głównych giełd akcji na świecie, których wartość po fali potężnej wyprzedaży spadła już niekiedy o ponad 30 proc. Przykładowo dziś, indeks polskiej giełdy WIG20 zniżkował o 2 proc., wskaźnik rynku niemieckiego DAX spadł o ponad 5 proc., a rynków w Londynie i Paryżu o odpowiednio 4 i prawie 6 proc.

Podobnie skończył się handel na parkiecie w USA, gdzie indeks Dow Jones poszedł w dół o 6 proc., a wskaźnik spółek technologicznych Nasdaq o 4,7 proc. Dodatkowo już wieczorem okazało się, że budynek giełdy w Nowym Jorku będzie zamknięty (handel będzie odbywał się tylko elektronicznie) po tym, jak dwie osoby przebywające tam w tym tygodniu uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. 

Notowania giełdoweNotowania giełdowe Notowania giełdowe/Fot. Investing.com

Ropa naftowa najtańsza od 18 lat

Coraz gorzej wyglądają też notowania ropy naftowej, która przez cześć analityków uważana jest za dobry barometr światowej koniunktury gospodarczej. W środę baryłka czarnego złota na giełdzie w USA kosztowała jedynie niecałe 23 dol. i była aż o 16 proc. tańsza niż we wtorek. Jednocześnie był to najniższa cena tego surowca od 2002 roku, czyli od 18 lat. 

Ale skoro nie akcje i nie ropa, a nawet nie złoto, które ostatnio też poszło w odstawkę (w środę potaniało o prawie 3 proc. - uncja kosztuje teraz 1486 dol. wobec nawet 1700 dol. 9 marca), to co kupują teraz inwestorzy, aby zabezpieczyć się przed koronawirusową utratą wartości swoich portfeli? Od kilku dni przede wszystkim amerykańskiego dolara - wystarczy powiedzieć, że na początku marca kosztował on 3,77 zł, a dziś jak pisaliśmy wyżej już 4,13 zł.