Koronawirus. Ważna informacja dla pracujących w Czechach. Od czwartku maseczki są obowiązkowe

Urząd Miejski w Cieszynie podał informację o obowiązku noszenia maseczek na twarzy w Czechach. Nakaz wszedł w życie w czwartek 19 marca o północy.

Nowe regulacje dopuszczają również używanie domowej roboty osłon na nos i usta. Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązywać będzie na całym terytorium Republiki Czeskiej w przestrzeni publicznej po wyjściu z domu. Ma to związek z pandemią koronawirusa.

Ponadto wprowadzono także obostrzenia w handlu. Od piątku od godz. 10 do 12 do sklepów spożywczych mogą pójść wyłącznie emeryci. Osoby poniżej 65 roku życia nie będą mogły zrobić zakupów w tym samym czasie.

Zobacz wideo Czy maseczki chirurgiczne chronią przed koronawirusem?

Pandemia koronawirusa. Czeska firma stworzyła antywirusowe maseczki 

Firma Repsilon z Brna stworzyła maseczki, które mają wyłapywać i eliminować blisko 100 proc. wirusów. W filtrach wykorzystano nanowłókna oraz tlenek miedzi.

Maseczki antywirusowe firmy Repsilon będą dostępne w Czechach w połowie kwietnia. Dostępne są dwa warianty: ReSpimark Virus Killer (w cenie ok. 33 zł) oraz RespiPro Virus Killer (w cenie ok. 52 zł). Maseczki mają określoną żywotność. Jak zapewniała w rozmowie z dziennikarzami współwłaścicielka firmy Jana Zimová, nowe produkty firmy Repsilon działają antywirusowo przez 24 godziny.

Maski RespiPro Virus Killer są wyposażone w filtr FFP2. Portal "Ceské noviny" cytował wypowiedź Jany Zimovej, która mówiła, że ten typ maseczek jest bardziej wygodny w codziennym użyciu, ponieważ ich konstrukcja zapewnia np. większą swobodę mówienia. 

Jana Zimová poinformowała również, iż będzie możliwa produkcja 60 tys. maseczek dziennie, co ma sprostać wymaganiom lokalnego rynku. Dodatkowo każdego dnia będzie można produkować 30 tys. filtrów RespiPro, które trafią do personelu medycznego i służb mundurowych. Firma Repsilon jest w kontakcie z czeskim rządem.

Więcej o: