Bill Gates: "Izolacja kraju z powodu pandemii koronawirusa powinna trwać do 10 tygodni"

- Jeśli kraj wykonał solidną pracę z badaniami i przeprowadził skuteczną izolację, wówczas w ciągu 6-10 tygodni powinien zobaczyć spadek przypadków zakażeń i będzie mógł ponownie się otworzyć - powiedział miliarder i współtwórca Microsoftu, odpowiadając na jedno z pytań użytkowników amerykańskiego serwisu społecznościowego Reddit.

W środę Bill Gates wziął udział w AMA (Ask Me Anything - pytaj, o co chcesz) na Reddicie, w którym odpowiadał na pytania dotyczące pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Pytania były bardzo różne - użytkownicy forum pytali m.in. o to, kiedy pandemia się skończy, co ze szczepionkami oraz o to, jaki wpływ na globalną gospodarkę będzie miała ta sytuacja.

Zobacz wideo

"Musimy mieć szczepionkę". Bill Gates odpowiadał na pytania o koronawirusie 

- By sprowadzić sytuację do niewielkich rozmiarów, musimy mieć szczepionkę - podkreślał Gates. - Wiele krajów rozwiniętych będzie w stanie kontrolować rozwój epidemii, jeśli tylko będą trzymali się wyznaczonej drogi. Niestety, kraje rozwijające się będą miały problem z powstrzymaniem rozprzestrzeniania się wirusa. Właśnie dlatego wyprodukowanie szczepionki jest tak bardzo kluczowe - wyjaśniał właściciel Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Na pytanie o to, jak długo to wszystko potrwa, były szef Microsoftu przyznał, że wiele zależy od danego kraju. - Chiny odnotowują obecnie niewielką liczbę przypadków, ponieważ ich metody prowadzenia testów na obecność koronawirusa oraz zamknięcie kraju były bardzo efektywne. Jeśli kraj wykonał solidną pracę z badaniami i sprawnie przeprowadził izolację, wówczas w ciągu 6-10 tygodni powinien zobaczyć spadek przypadków zakażeń i będzie mógł ponownie się otworzyć - stwierdził.

Bill Gates został również zapytany o to, co w sytuacji pandemii martwi go najbardziej. - Martwię się szkodami gospodarczymi, ale najbardziej tym, jak wpłynie to na kraje rozwijające się, które nie są w stanie poradzić sobie w ten sam sposób jak kraje bogate i których systemy zdrowia są znacznie słabsze – powiedział Gates.

Więcej o: