YouTube idzie śladem Netfliksa. Również obniży jakość wideo na 30 dni

YouTube to kolejny duży serwis wideo, który obniży jakość streamingu w Europie na 30 dni. Wcześniej - na prośbę Komisji Europejskiej - zrobił to Netflix.
Zobacz wideo

Koncern Alphabet, właściciel YouTube'a, poinformował w piątek, że obniży jakość streamingu wideo na platformie na terenie UE, aby zapobiec przeciążeniu sieci telekomunikacyjnych.

Zobowiązujemy się do tymczasowego przełączenia całego ruchu do standardowej jakości

- poinformowała firma w komunikacie.

Jakość SD na YouTubie oznacza streaming w rozdzielczości 480p, czyli niższej zarówno od HD (720p), FullHD (1080p), jak również 4K (2160p). Alphabet nie poinformował, czy chodzi jedynie o zmianę domyślnej jakości wideo, i czy użytkownicy będą mogli ją samodzielnie zmienić.

YouTube to już kolejny serwis wideo, który zmniejsza jakość streamingu w związku z pandemią koronawirusa i obciążeniem sieci. W czwartek na podobny krok zdecydował się Netflix, który planuje zmniejszyć ruch generowany przez użytkowników o około 25 procent.

O obniżenie jakości streamingu do największych platform VOD apelował m.in. Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego. Jego zdaniem niezakłócony dostęp do internetu jest obecnie kluczowy m.in. dla służby zdrowia oraz edukacji online, dlatego nie powinniśmy jej "zapychać", oglądając filmy i seriale w wysokiej jakości na Netfliksie, czy też na YouTubie.

Platformy streamingowe, operatorzy telekomunikacyjni i użytkownicy - wszyscy ponosimy wspólną odpowiedzialność za podjęcie kroków w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania internetu podczas walki z rozprzestrzenianiem się wirusów

- tłumaczył.

W piątek Thierry Breton podziękował za odpowiedź na jego apel. "Z zadowoleniem przyjmuję inicjatywę podjętą przez Google, aby zachować sprawne funkcjonowanie internetu podczas kryzysu COVID19" - napisał w oświadczeniu.

Koronawirus spowalnia internet w Europie

Zamknięcie szkół, przejście na pracę zdalną oraz akcja #Zostańwdomu sprawiły, że w ostatnich dniach zdecydowanie wzrosło obciążenie sieci telekomunikacyjnych. Trend ten jest zauważalny zarówno w Polsce, jak i w niemal całej Europie, a także m.in. w USA. Eksperci podkreślają, że największym obciążeniem są serwisy VOD, które generują aż 70 procent ruchu sieciowego.

Więcej o:
Komentarze (28)
YouTube idzie śladem Netfliksa. Również obniży jakość wideo na 30 dni
Zaloguj się
 • zraluk7

  Oceniono 4 razy 4

  Jeśli chcieli jakieś realne rezultaty to powinni zwrócić się do pornhub.

 • djarev

  Oceniono 5 razy 3

  Czy należy rozumieć, że abonament za te 30 dni wyniesie tyle, ile wynosi przy wybraniu opcji z tą niższą jakością ?

 • wa3a

  Oceniono 2 razy 2

  oby pornhub nadawał w dobrej jakości :-)

 • krzysieq80

  Oceniono 1 raz 1

  W filmach to pół biedy.. ale jak mam nauczyć się jakiegoś programu graficznego?, .. w 720 słabo jest widoczne.. musze dać 1080 by dało się komfortowo oglądać.. W niższych niż 720 to jest porażka.. Po prostu się nie da!! Nic nie widać!!

 • stefffon

  Oceniono 5 razy 1

  większość ruchu w sieci to spam i boty... więc one jeszcze bardziej się rozhulają

 • element_antykapitalistyczny

  Oceniono 3 razy 1

  jak znam kapitalizm, to tak już zostanie... po co przepłacać, skoro wszyscy się przyzwyczają

 • gaspode

  Oceniono 1 raz 1

  Oni to zrobili na prośbę, a nie dlatego, że chcieli. Dlaczego niby mieliby to zrobić ? Przy wzmożonym ruchu w sieci łącza ledwie zipią. Pomyśl co będzie jak zacznie się nauczanie zdalne na masową skale.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX