YouTube idzie śladem Netfliksa. Również obniży jakość wideo na 30 dni

YouTube to kolejny duży serwis wideo, który obniży jakość streamingu w Europie na 30 dni. Wcześniej - na prośbę Komisji Europejskiej - zrobił to Netflix.
Zobacz wideo

Koncern Alphabet, właściciel YouTube'a, poinformował w piątek, że obniży jakość streamingu wideo na platformie na terenie UE, aby zapobiec przeciążeniu sieci telekomunikacyjnych.

Zobowiązujemy się do tymczasowego przełączenia całego ruchu do standardowej jakości

- poinformowała firma w komunikacie.

Jakość SD na YouTubie oznacza streaming w rozdzielczości 480p, czyli niższej zarówno od HD (720p), FullHD (1080p), jak również 4K (2160p). Alphabet nie poinformował, czy chodzi jedynie o zmianę domyślnej jakości wideo, i czy użytkownicy będą mogli ją samodzielnie zmienić.

YouTube to już kolejny serwis wideo, który zmniejsza jakość streamingu w związku z pandemią koronawirusa i obciążeniem sieci. W czwartek na podobny krok zdecydował się Netflix, który planuje zmniejszyć ruch generowany przez użytkowników o około 25 procent.

O obniżenie jakości streamingu do największych platform VOD apelował m.in. Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego. Jego zdaniem niezakłócony dostęp do internetu jest obecnie kluczowy m.in. dla służby zdrowia oraz edukacji online, dlatego nie powinniśmy jej "zapychać", oglądając filmy i seriale w wysokiej jakości na Netfliksie, czy też na YouTubie.

Platformy streamingowe, operatorzy telekomunikacyjni i użytkownicy - wszyscy ponosimy wspólną odpowiedzialność za podjęcie kroków w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania internetu podczas walki z rozprzestrzenianiem się wirusów

- tłumaczył.

W piątek Thierry Breton podziękował za odpowiedź na jego apel. "Z zadowoleniem przyjmuję inicjatywę podjętą przez Google, aby zachować sprawne funkcjonowanie internetu podczas kryzysu COVID19" - napisał w oświadczeniu.

Koronawirus spowalnia internet w Europie

Zamknięcie szkół, przejście na pracę zdalną oraz akcja #Zostańwdomu sprawiły, że w ostatnich dniach zdecydowanie wzrosło obciążenie sieci telekomunikacyjnych. Trend ten jest zauważalny zarówno w Polsce, jak i w niemal całej Europie, a także m.in. w USA. Eksperci podkreślają, że największym obciążeniem są serwisy VOD, które generują aż 70 procent ruchu sieciowego.

Więcej o: