Trump poleca lek na COVID-19. Tymczasem FDA wciąż bada, czy chlorochina jest bezpieczna

W czwartek prezydent Donald Trump wzywał do leczenia Amerykanów chlorochiną - znanym od lat lekiem przeciwmalarycznym. Sęk w tym, że zaledwie dwa gramy tego leku mogą doprowadzić do śmierci, a FDA dopiero prowadzi badania nad jego wykorzystaniem w leczeniu COVID-19.
Zobacz wideo

Na konferencji prasowej w czwartek Donald Trump powiedział, że amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przyspieszyła zatwierdzenie stosowania chlorochiny w leczeniu COVID-19.

Również w czwartek w Białym Domu powiedział, że ten lek powinien być dostępny niemal natychmiast dla wszystkich chorych i że FDA, zalecając szybko jego stosowanie, zrobiła coś naprawdę wielkiego.

Na tej samej konferencji prasowej, na której Trump powiedział, że Agencja Żywności i Leków przyspieszyła zatwierdzenie stosowania chlorochiny, obecny był też szef FDA, który szybko zdementował słowa Trumpa. Powiedział, że jego urząd bada dalej lek i podkreślił, że - póki co - nie rekomenduje jego użycia w leczeniu zakażonych koronawirusem - niezbędne jest przeprowadzenie większej liczby badań klinicznych.

Byłoby to nawet zabawne - podobnie jak wiele wcześniejszych popisów, delikatnie mówiąc, niekompetencji Donalda Trumpa - gdyby nie fakt, że chlorochina jest lekiem, który musi być uważnie dawkowany pod kontrolą lekarza. Jego niewielkie przedawkowanie może skończyć się śmiercią.

Chiński urząd nadzoru zmienia zdanie

Chlorochina była jednym z pierwszych pomysłów na terapię zakażonych koronawirusem. Chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii już w styczniu informowało o ponoć obiecujących próbach stosowania tego leku na 130 pacjentach. 19 lutego chińska Narodowa Komisja Zdrowia zarekomendowała stosowanie chlorochiny w walce z COVID-19 razem z kilkoma innymi specyfikami. Polecała dawkę 500 mg dwa razy dziennie dla dorosłego pacjenta przez 10 dni.

Już dwa dni po tej rekomendacji lokalny nadzór medyczny w prowincji Hubei (to miejsce, gdzie było najwięcej przypadków zakażeń koronawirusem w Chinach) wydał polecenie szpitalom, by uważnie przyglądały się skutkom ubocznym podawania chlorochiny i natychmiast o nich raportowały.

Prawdopodobnie zaczęto obserwować działania uboczne leku. Wśród krótkotrwałych są nudności, biegunka i szum w uszach. Długotrwałe stosowanie może natomiast nieodwracalnie pogorszyć wzrok. Leku nie wolno też podawać kobietom w ciąży, ponieważ może powodować wady płodu.

Bardzo groźne jest przedawkowanie chlorochiny - już stosunkowo niewielkie może doprowadzić do arytmii serca.

Dlatego już 29 lutego chińska Narodowa Komisja Zdrowia zaostrzyła rekomendacje dotyczące stosowania chlorochiny. Ograniczyła lek do grupy wiekowej 18-65 lat, zabroniła go podawać między innymi kobietom w ciąży, osobom z problemami kardiologicznymi, skróciła zalecaną terapię do siedmiu dni i zaproponowała mniejsze dawki dla osób ważących poniżej 50 kg.

W Polsce mamy też lek, w którym substancją czynną jest chlorochina - to Arechin. Jedyny producent tego leku na rodzimym rynku, firma Adamed, poinformował, że lek został zabezpieczony na potrzeby najbardziej potrzebujących pacjentów w naszym kraju. Produkt został przekazany do Agencji Rezerw Materiałowych i jest dystrybuowany do szpitali zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia. WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (270)
Trump poleca lek na COVID-19. Tymczasem FDA wciąż bada, czy chlorochina jest bezpieczna
Zaloguj się
 • anitenanita

  Oceniono 39 razy 21

  Chlorochina stosowana jest od 70 lat, na malarię i zapelenie stawów produkuje to Adamed więc skutki uboczne są znane. 2 gramy leku to łyzeczka od herbaty. Po co to pisać głupoty?

 • zenobek

  Oceniono 21 razy 15

  Dla większości starszych zwolenników pisu będą to z pewnością ostatnie wybory. Niech szpitale będą w gotowości po wyborach.
  A tak przy okazji: Kaczyński ile ma lat?

 • six_a

  Oceniono 15 razy 13

  do czego to doszło. politycy polecają leki, lekarze malują sobie portrety i trzaskają na potęgę selfiaki, aspirując do tytułu kardaszianki medycyny.
  generalnie wiocha. globalna.

 • agnrodis

  Oceniono 26 razy 12

  Czego Trump sie nie dotknie, to spier...li ....... 6cio krotny bankrut jest posmiewiskiem amerykanskich biznesmenow, a teraz udaje, ze sie zna na medycynie..."wielki" autorytet z nadwaga.

 • gokle

  Oceniono 26 razy 12

  Nidlugo, przy milionach zarazonych bedziemy brali wszystko, co daje nadzieje, nawet gdyby to mialo wiazac sie z ryzykiem. Wybierajac smierc albo chlorochina, wybor jest oczywisty. Dlatego nie krytykowalbym Trumpa, bo on pozytywnie ocenialac to lekarstwo zmusza sowicie oplacanych naukowcow i urzednikow do szybszego dzialania. Wizja drugich Wloch jest przerezajaca.

 • iremus

  Oceniono 22 razy 10

  Hiena zrobi wszystko żeby zarobić kilka miliardów zielonych. Teraz wiadomo, że próba kupienia od Niemców fabryki szczepionek to żaden hejt.

 • agnrodis

  Oceniono 21 razy 9

  Trump, znawca medycyny rozwiazal w 2018 roku grupe ekspertow od pandemii przy Bialym Domu, ktora zalozyl Obama!!! ..... bo siedza, nic nie robia, a trzeba im placic. Trump ma ogromny kompleks Obamy i niszczy doslownie wszystko co zapoczatkowal Obama. Grupa ekspertow Obamy miala gotowe wszystkie procedury w razie pandemii, no i byla grupa ... ekspertow, a Trump wytypowal palanta Penc'a do zarzadznia walka z koronawirusem .... nastepny "znawca", taki sam jak Trump.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 20 razy 8

  Prezydent w bejsbolówce dobrnął chyba do końca kadencji. Ten wirus go położy (politycznie rzecz jasna. Nie życzę nikomu śmierci) Skoro ogromne USA mają ledwie dwa razy więcej łóżek do intensywnej terapii niż Niemcy a baseny pensjonariuszom domów opieki sprząta Gwardia Narodowa bo takie są braki personelu, to Stany Zjebnoczone staną się Włochami do potęgi. Taki będzie finał neoliberalnej filozofii w podejściu do opieki medycznej i neoliberalizmu w ogóle. Jednym słowem good bye Reagan

 • cedet

  Oceniono 15 razy 7

  To taki nasz KACZOR !!!!!!!!!!! Na wszystkim się zna i na niczym !!!!!!!!! Niech ich koronawirus pogrzebie !!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX