Koronawirus. Polska Agencja Badań Medycznych rozpoczyna pracę nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2

Agencja Badań Medycznych włącza się w międzynarodowe prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Trzy polskie instytuty badawcze będą szukać nowych rozwiązań oraz testować obecnie istniejące leki. ABM przeznaczyła na ten cel 5 mln zł, ale kwota może ulec powiększeniu w zależności od okoliczności.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, prezes ABM w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia podjął decyzję o rozpoczęciu badania własnego nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Organizacja wesprze także prace badawcze nad poszukiwaniem skutecznej terapii. We współpracę zaangażowane będą polskie oraz międzynarodowe placówki. 

Zobacz wideo Jak bardzo koronawirus może uderzyć w polską gospodarkę w drugim kwartale i całym 2020 roku?

Koronawirus. Agencja Badań Medycznych rozpoczyna pracę nad szczepionką

W tym momencie Agencja Badań Medycznych rozmawia ze znanymi międzynarodowymi ośrodkami badawczymi, jak chociażby z Narodowym Instytutem Zdrowia w Stanach Zjednoczonych, na temat warunków oraz zakresu współpracy.

Ze strony polskiej w projekt zaangażowane będą trzy ośrodki - Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej, Narodowe Centrum Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. W każdej z tych placówek sprawdzane będą inne metody walki z koronawirusem. Naukowcy testować będą nowe rozwiązania w celu stworzenie szczepionki przeciwko koronawirusowi, ale także sprawdzą skuteczność zastosowania znanych od lat leków u osób na wczesnym etapie choroby w celu uniknięcia powikłań płucnych. Chodzi m.in. o podawanie chlorochininy, czyli leku antymalarycznego.

Agencja Badań Medycznych przeznaczy na powyższy cel 5 mln zł. - Jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, środki te będą dynamicznie zwiększane - zapowiada prezes ABM, dr Radosław Sierpiński. 

Koronawirus. Spore zamieszanie wokół szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 

W mediach zachodnich pojawiło się spore zamieszanie wokół szczepionki, nad którą pracuje niemiecka firma CureVac. Wszystko za sprawą domniemanej oferty Donalda Trumpa, który chciał wykupić szczepionkę na wyłączność. CureVac zaprzeczyło tym doniesieniom, ale Unia Europejka zdecydowała się wesprzeć przedsiębiorstwo na kwotę 80 mln euro. Nad szczepionką pracują również Chińczycy, którzy w ubiegły poniedziałek rozpoczęli testy w amerykańskim Instytucie Kaisera w Seattle. Eksperci zaznaczają jednak, że na szczepionkę wciąż będzie trzeba poczekać co najmniej kilka tygodni. 

Więcej o:
Komentarze (121)
Koronawirus. Polska Agencja Badań Medycznych rozpoczyna pracę nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 56 razy 46

  5mln ?
  Kurski dostał 2mld na rok.

  2000mln / 365dni = ok 6 mln na dzień.
  Czyli te wasze 5mln to ledwie marna dniówka dla szczujni

 • dudi-w

  Oceniono 32 razy 22

  To juz opanowali kosmiczną technologię szycia maseczek? Strojów ochronnych? Okularów???? Brawo, jednak te pisowskie władze są sprawne!!!!!!

 • smegolw

  Oceniono 23 razy 21

  Nie no serio 5 mln? Wy sobie kur..... jaja robicie w tej Agencji? Nasze państwo daje ojcu muchomorowi 250 mln w kilka lat na nauke 5 mln? Nie ku..... w jakim ja państwie żyje. Zabrać kasę z TVPiS i dać na badania. Od razu!!

 • sector23

  Oceniono 14 razy 14

  5000 000,- PLN (pięć milionów nowych polskich złotych) na szczepionkę przecie zarazie, to bardzo. To duuuuużo więcej niż jakieś 2 mld, na tak cenioną i potrzebną narodowi TVPiS
  A suweren to kupuje......

 • wujek_extrema

  Oceniono 14 razy 14

  Nareszcie! Bez polskiej agencji nikt nawet nie myslal ze zrobienie szczepionki byloby mozliwe. To jest game changer! Swiat odetchnal

 • tacx

  Oceniono 14 razy 12

  ROTFL.. Za chwilę usłyszymy że dołączyliśmy do wyśgu światowych potentatów w opracowniu szczepionki. Koszt? 5mln skoro nagle była taka potrzeba wydatków poza normalny budżet.
  I śmieszne i straszne. za chwilę Duqa wyjdzie na konfę i ogosi nowinę ku pokrzepieniu serc suwerena. Jaki on być musi głupi (suweren)
  ps. opracowanie szczepionki jest tak długie i skomplikowane że wielkie korporacje biotech oraz rządy zwykle rezygnują jśli nie ma ku temu jakiejś wielkiej potrzeby jak taka pandemia która mamy obecnie a ci 5 mln zł... Klękajcie narody

 • igan1

  Oceniono 10 razy 10

  20 marca 1847 r. Ignaz Semmelweis wprowadził antyseptykę (dokładne mycie rąk )
  Marzec 2020 ,marszałkowie Sejmu i Senatu pokazują jak myć ręce.
  Technologia poszła do przodu niesamowicie.

 • Kuba M

  Oceniono 9 razy 9

  Komedia, kiepska... 5 baniek, padnę ze śmiechu. Na maseczki i fiolki? Jezu po co się tym chwalić, przecież to taka żenada. Do podziału na 3 laboratoria jeszcze... Pewnie tam pękają że smiechu. Lepiej na propagandę tvp i do Torunia, żeby modły były. To nas uratuje! Rydzyk prosi wiernych o datki to pewnie jako Państwo Tez mu dołożymy paredziesiat milionów, bo to szczytny cel dla wielu Polaków, suwerena.. idioty. No ale te 5 milionów to szacun kur...

 • ax-les-thermes

  Oceniono 9 razy 9

  What a fucking Polish joke? 2 mld na roczna propagande i 5 mln na badania naukowe, tyczace sie zycia czy smierci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX