Specustawa dała potężną broń fiskusowi. Miało być złagodzenie kontroli. Przedawnienia nie będzie

Przedsiębiorcy i podatnicy, którzy sądzą, że epidemia koronawirusa powstrzyma fiskusa przed działaniami kontrolnymi, są w błędzie. Mało tego - specustawa przyjęta na początku miesiąca sprawiła, że nie ma też co liczyć na szybsze przedawnienie.

Epidemia koronawirusa nie powstrzymuje fiskusa przed działaniem - kontrole i postępowania podatkowe nadal będą prowadzone. Przyjęta na początku miesiąca specustawa daje pracownikom więcej możliwości, niż zakładała to pierwotna wersja projektu - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Zobacz wideo Gospodarcze konsekwencje koronawirusa. Rozmowa z Pawłem Borysem

Przez koronawirusa kontrole skarbowe miały być zawieszane

W pierwotnym projekcie specustawy przewidywano, że organ prowadzący kontrolę będzie mógł ją z urzędu zawiesić. W ostatecznej wersji przepisu takiego złagodzenia nie ma. Mało tego - pracownicy urzędów skarbowych mają więcej czasu na dokończenie swoich działań. Wstrzymany został bowiem bieg przedawnienia terminów procesowych i skarbowych.

Czytaj też: Koronawirus. Wielka Brytania zamówiła 10 tys. respiratorów. Wyprodukują je firmy lotnicze

W specustawie znalazł się zapis, zgodnie z którym w okresie epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego "nie biegnie przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa, przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz w sprawach o wykroczenia". 

Urzędy skarbowe zamknięte do 10 kwietnia. Ale urzędnicy pracują

Pracownicy urzędów skarbowych pracują, jednak interesanci proszeni są, by do 10 kwietnia nie stawiać się w urzędzie. Nawet jeśli wcześniej nadesłane wezwanie wskazuje taką konieczność. Urzędnicy zapewniają, że epidemia koronawiursa nie powinna być powodem opóźnienia np. w rozliczeniu nadpłaty za PIT.

Zmiany w organizacji pracy urzędów ogłoszono 13 marca. Pierwotnie miały one potrwać do 25 marca, zostały jednak utrzymane. Ministerstwo finansów zachęca, by z urzędnikami kontaktować się poprzez kanały elektroniczne: e-PUAP, Twój e-PIT, e-deklarację lub telefonicznie.

Więcej o:
Komentarze (36)
Specustawa dała potężną broń fiskusowi. Miało być złagodzenie kontroli. Przedawnienia nie będzie
Zaloguj się
 • public_enemy

  Oceniono 42 razy 40

  ktoś zdziwiony? Bolszewicy wykorzystają nawet światowy kryzys zdrowotny, żeby wprowadzić swój zamordyzm. Zapamiętajcie wasze życie i dobro ich nie obchodzi, obchodzą ich tylko wasze pieniądze...

 • burek_polny

  Oceniono 41 razy 35

  "Przyjazne panstwo".
  Buahahahaha!!!! Czechy, Slowacja, Malta, Cypr, nawet UK witaja przedsiebiorczych z otwartymi rekami. Tu nie chodzi o unikanie podatkow, tylko o normalne traktowanie podatnika.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 32 razy 30

  W Polsce tylko księża pedofile objęci są ochroną rządu tymczasowego KC Pedofilów i Sutenerów :-)
  Nie tylko na czas epidemii :-)
  A po wyborach będą złote żniwa :-)
  Setki tysięcy płatnych pogrzebów :-)

 • dupazbita

  Oceniono 30 razy 26

  Cała Europa ma na uwadze dobro tych, którzy prowadzą działalność, przynoszą korzyści gospodarce i społeczeństwu. Ale nie wszędzie. Jest takie miejsce na mapie gdzie władze i aparat wszystko mają głęboko umiejscowione, a nawet wprowadzają przy okazji tragedii światowej przepisy pogrążające tych, dzięki którym cały ten szanowny aparat ma co do gara włożyć i dzieci przyodziać. Ale suweren nawet się nie zastanowi tylko zagłosuje na Adriana i szeregowego posła, nawet korespondencyjnie.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 21 razy 19

  Rzad stwierdzil ze tarcza antywirusowa to okolo 212 miliardow ............................ oznacza to ze po zakonczeniu epidemi rzad bedzie ta kase musial sciagnac w postaci kar/mandatow itp.
  Kary posypia sie dla wszystkich i za wszystko nawet za zbyt wolne przejscie po pasach.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 16 razy 16

  Debil zarżnie kurę zamiast w spokoju podbierać jej jajka. W rządzie mamy samych debili.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 11 razy 11

  Czyli PiS zamierza zarżnąć gospodarkę skrajnym fiskalizmem byle tylko mieć przez kolejny miesiąc na 500+.

  PiS = 500+, ludzie mogą zostać bez pracy, byle tylko transfery socjalne zostały utrzymane do wyborów.

 • cool77

  Oceniono 11 razy 11

  Przypomne ze do tej pory od 1 stycznia drobni przedsiebiorcy zmagaja sie z systemem bdo , który dalej nie funkcjonuje prawidłowo a wszelkie informacje sa niemozliwe do uzyskania ze wzgledu na przeciazenie infolinii . Dla niezorientowanych bdo to system zmuszjacy prowdzacych działalnosc do prowadzenia rejestru wszelkich odpadów , emisji gazów itp i oczywiscie opłat . Czyli przedsiebiorcy płaca podatek za wprowadzenie smieci za których wywóz i tak wszyscy słono przepłacamy drugi raz .A le cóz przetarg na ststem musiał sie odbyc bo pewnie k. 1mld byo do przemielenia . Za chwile czesc drobnych przedsiebiorców bedzie miała na głowie przepsy o resursie w urzedzie dozoru technicznego co wytnie maszyny powyzej nastu lat z rynku . I tak to sie w bulandzie toczy ku uciesze urzedników wszlakiego autoramentu

 • indan

  Oceniono 10 razy 8

  Jak ktoś nie ma na ZUS i inne podatki to i tak nie zapłaci, najlepiej mają co co nie mają żadnego majątku, im US może skoczyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX