Koronawirus. Huawei ocenia, że pandemia opóźni wdrożenie technologii 5G w Europie

Jak poinformował Eric Xu, rotacyjny prezes koncernu Huawei, rozwój sieci 5G w Europie w obliczu pandemii będzie opóźniony do czasu osiągnięcia kontroli nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

W czasie wideokonferencji dotyczącej wyników Huawei w 2019 r. Eric Xu podkreślał, że po przejęciu kontroli nad epidemią koronawirusa w Chinach rozwój 5G i przetargi operatorów przyspieszyły w tym kraju. Dodał, że przychody ze sprzedaży sprzętu 5G w 2019 r. stanowiły niewielki udział w całkowitych przychodach koncernu.

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki: Musimy dalej ograniczać dystans społeczny
Ta sprzedaż właściwie dopiero się rozpoczęła i pełne efekty z tego tytułu są jeszcze przed Huawei. Nigdy nie widzieliśmy technologii, która tak jak 5G dotyczy dosłownie wszystkich

- stwierdził rotacyjny prezes Huawei.

Pandemia koronawirusa. Bieżący rok zapowiada się jako najtrudniejszy dla Huaweia

- W krótkim terminie nie będzie problemu z dostawami, wspieramy naszych partnerów i dostawców. Mamy zapasy magazynowe, aby odpowiedzieć na potrzeby klientów, ale wyzwaniem będzie kontynuacja zaopatrzenia. Nie można być obecnie pewnym, jak się sytuacja na świecie się rozwinie. Jeśli dostawcy zaczną mieć kłopoty, to będzie to powodowało długoterminowe problemy, ale pracujemy nad tym także po naszej stronie. Obecnie priorytetem jest dobrze odpowiedzieć na potrzeby klientów w ich walce z pandemią. Życie, praca online kwitną, co powoduje ogromny wzrost zużycia sieci i pracujemy blisko z klientami, a także lokalnymi rządami w celu utrzymania stabilnej sieci. W efekcie pandemii zidentyfikowaliśmy także wyzwania po swojej stronie i po jej zakończeniu podejmiemy działania dla dalszej poprawy efektywności - powiedział Xu.

Pytany o różne postawy w poszczególnych krajach Unii Europejskiej wobec Huawei, powiedział, że nie spotkał się ze stwierdzeniem, iż którykolwiek rząd krajów UE określiłby Huawei jako dostawcę wysokiego ryzyka.

Huawei osiągnął globalne przychody ze sprzedaży w 2019 r. na poziomie 858,8 mld juanów (CNY) (123 mld USD), wzrost o 19,1 proc. r/r. Zysk netto osiągnął 62,7 mld CNY (9 mld USD), zaś przepływy pieniężne z działalności operacyjnej przekroczyły 91,4 mld CNY (13,1 mld USD), co stanowi wzrost o 22,4 proc. r/r. W 2019 r. Huawei zainwestował w badania i rozwój 131,7 mld juanów (18,9 mld USD, co stanowi 15,3 proc. przychodów ze sprzedaży).

Więcej o: