Bezprecedensowa decyzja Facebooka i Twittera. Wpisy prezydenta Brazylii o pandemii skasowane

Facebook i Twitter uznały, że zagrożenie wynikające z epidemii koronawirusa jest na tyle poważne, by cenzurować niektóre wpisy. Te, w których Jair Bolsonaro, kontrowersyjny prezydent Brazylii, twierdził, że ludzie powinni wrócić do pracy, a restrykcje nakładane przez inne kraje to histeria, zostały usunięte.

Dwa największe serwisy społecznościowe - Facebook i Twitter - poinformowały o podjęciu bezprecedensowej decyzji dotyczącej działalność w social mediach prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro. Jego wpisy dotyczące pandemii koronawirusa zostały skasowane. Obie firmy zgodne stwierdziły, że powodem ich usunięcia było szerzenie dezinformacji.

Szerzenie półprawd i promowanie nieodpowiednich zachowań

Jakie treści znajdowały się w usuniętych wpisach? Na Facebooku Bolsonaro twierdził, że COVID-19 można skutecznie wyleczyć przeciwmalaryczną hydroksychlorochiną. Tymczasem stosowanie preparatu nie jest wskazane zawsze, wiąże się też z poważnymi powikłaniami u części pacjentów.

Twitter usunął nagrania brazylijskiego prezydenta, na których widać jego witanie się z tłumem - uściski i podawanie rąk. Światowa Organizacja Zdrowia odradza tego typu zachowanie jako ryzykowne. Ich promowanie nie jest odpowiednie.

Restrykcje mające utrudnić szerzenie się wirusa to "histeria"?

Na innym nagraniu kontrowersyjny polityk twierdził, że wprowadzone restrykcje to “histeria” i że należy pozwolić ludziom wrócić do pracy.

Czytaj też: Tarcza antykryzysowa. Sejm odrzucił najważniejsze poprawki Senatu. Jest podpis Andrzeja Dudy

Pierwszym przypadkiem skasowania wynurzeń polityka był wpis na Twitterze wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro. Przekonywał on, że koronawirusa można zwalczyć domowymi sposobami.

Koronawirus w Brazylii

Według oficjalnych danych w Brazylii zdiagnozowano do tej pory ponad 5,8 tys. zakażeń koronawirusem. W kraju odnotowano dotychczas 202 zgony wywołane chorobą COVID-19.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (341)
Bezprecedensowa decyzja Facebooka i Twittera. Wpisy prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, o pandemii skasowane
Zaloguj się
 • mydeer

  Oceniono 99 razy 77

  Abstrahując od samych wpisów - mam nadzieję, że to doprowadzi do zaprzestania przez instytucje państwowe używania Facebooka i Twittera - na początek w Brazylii. Wykorzystywanie prywatnych portali jako oficjalnych kanałów komunikacji jest dyskryminujące i faworyzuje te firmy na rynku.

 • Misue Tanaka

  Oceniono 74 razy 42

  I trwa w najlepsze wyścig idiotow. Marchewkowy jeszcze tydzień temu macal się z tym z Amazonii ten z rozwianymi włosami w tym samym czasie nie widział nic, teraz są w w ciemnej D....e,ale nawet tacy ,,tuzowie,, nie przebili kurdupla dalej wali w przepaść, jasnowidz czy morderca?.A może przypadek do badań w Tworkach ?.

 • sqro

  Oceniono 57 razy 29

  To że kretyn z dostępem do internetu dostał prawo do publiczyego szerzenia swoich kretynizmów jest najwieksza porażka społeczeństw w XXIw

 • tg64

  Oceniono 46 razy 22

  Czy w XXI w niektóre narody muszą na swoich przywódców wybierać debili?

 • dublet

  Oceniono 40 razy 18

  Gdyby odpowiednio wcześniej cenzurowano Adolfa, uratowano by kilkadziesiąt milionów ludzi i świat ze zniszczeń.

 • elasp

  Oceniono 35 razy 9

  Telefonia komórkowa powinna ucinać głupie rozmowy, bo one też są szkodliwe. Człowiek o nieprawomyślny powinien być wyrzucany ze sklepów, teatrów i kin, a nawet z własnego mieszkania. Niech żyje na wysypisku śmieci. Dla dobra innych.

 • wolktm

  Oceniono 27 razy 9

  @witoldpolak
  Nic nie rozumiecie z wolności słowa. Wolność słowa oznacza tylko że nikogo nie musisz pytać o pozwolenie na opublikowanie. To nie znaczy że twoje pierdy mają być uwiecznione ani nawet ze masz prawo mówić co chcesz. Jak wejdziesz do kina i krzykniesz pożar bez powodu, to linia obrony ze masz wolność wypowiedzi tylko bardzo rozbawi prokuratora i sąd a ty pójdziesz siedzieć, więc przestańcie bredzić o cenzurze i wolności słowa. Dodatkowo wolność słowa dotyczy ograniczeń ze strony państwa a nie jakiegoś prywatnego portalu.

 • cob22

  Oceniono 9 razy 7

  Gorsze od Corony jest chyba to ze swiatem zaczynaja rzadzic idioci.

 • wino0000006

  Oceniono 19 razy 7

  Jak Putin cenzuruje wypowiedzi w Rosji - to wszyscy krzyczą, że to zamach na wolność słowa i cenzura. Jak FB i Twitter robią to w Brazylii - to nagle jest to świadoma i odpowiedzialna decyzja. Typowy oportunizm Gazety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX