Bezprecedensowa decyzja Facebooka i Twittera. Wpisy prezydenta Brazylii o pandemii skasowane

Facebook i Twitter uznały, że zagrożenie wynikające z epidemii koronawirusa jest na tyle poważne, by cenzurować niektóre wpisy. Te, w których Jair Bolsonaro, kontrowersyjny prezydent Brazylii, twierdził, że ludzie powinni wrócić do pracy, a restrykcje nakładane przez inne kraje to histeria, zostały usunięte.

Dwa największe serwisy społecznościowe - Facebook i Twitter - poinformowały o podjęciu bezprecedensowej decyzji dotyczącej działalność w social mediach prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro. Jego wpisy dotyczące pandemii koronawirusa zostały skasowane. Obie firmy zgodne stwierdziły, że powodem ich usunięcia było szerzenie dezinformacji.

Szerzenie półprawd i promowanie nieodpowiednich zachowań

Jakie treści znajdowały się w usuniętych wpisach? Na Facebooku Bolsonaro twierdził, że COVID-19 można skutecznie wyleczyć przeciwmalaryczną hydroksychlorochiną. Tymczasem stosowanie preparatu nie jest wskazane zawsze, wiąże się też z poważnymi powikłaniami u części pacjentów.

Twitter usunął nagrania brazylijskiego prezydenta, na których widać jego witanie się z tłumem - uściski i podawanie rąk. Światowa Organizacja Zdrowia odradza tego typu zachowanie jako ryzykowne. Ich promowanie nie jest odpowiednie.

Restrykcje mające utrudnić szerzenie się wirusa to "histeria"?

Na innym nagraniu kontrowersyjny polityk twierdził, że wprowadzone restrykcje to “histeria” i że należy pozwolić ludziom wrócić do pracy.

Czytaj też: Tarcza antykryzysowa. Sejm odrzucił najważniejsze poprawki Senatu. Jest podpis Andrzeja Dudy

Pierwszym przypadkiem skasowania wynurzeń polityka był wpis na Twitterze wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro. Przekonywał on, że koronawirusa można zwalczyć domowymi sposobami.

Koronawirus w Brazylii

Według oficjalnych danych w Brazylii zdiagnozowano do tej pory ponad 5,8 tys. zakażeń koronawirusem. W kraju odnotowano dotychczas 202 zgony wywołane chorobą COVID-19.

Zobacz wideo
Więcej o: