ZUS i fiskus chcą sprawdzać, czy firma korzystająca z tarczy antykryzysowej nie oszukuje

Fiskus i ZUS będą wzajemnie wysyłać informacje o firmach, które wystąpiły do Zakładu o zniesienie składek. W przypadku zaniżenia dochodu przedsiębiorca daninę jednak odprowadzi. I to z odsetkami. Eksperci podatkowi pytają: na jakiej podstawie skarbówka chce stwierdzić, że ktoś zaniża przychód? Informacje ma tylko o dochodzie.

Tarcza antykryzysowa umożliwia przedsiębiorcom skorzystanie z kilku mechanizmów osłonowych. Samozatrudnieni mogą na przykład wystąpić do ZUS o zwolnienie ze składek na trzy miesiące. W tym wypadku postawiono jednak warunek - przychód z prowadzonej działalności w pierwszym miesiącu, za który składamy wniosek, nie może być wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2020 r.  Daje to kwotę 15,6 tys. zł.

Zobacz wideo 'Mamy ośmiokrotny wzrost liczby wniosków o ulgi z powodu tej trudnej sytuacji'. Gertruda Ucińska gościem programu 'Studio Biznes'

Fiskus może powiadomić ZUS, że przedsiębiorca zaniżył przychód. Jak to sprawdzić?

Administracja skarbowa ma uprawnienia, by powiadamiać Zakład Ubezpieczeń Społecznych o przedsiębiorcach, którzy wnioskując o zwolnienie ze składek, zaniżali przychód. Ma to zapewnić, jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", spójność danych podatkowych oraz uszczelnić system.

Czytaj też: Nowa tarcza antykryzysowa. Większe zwolnienia ze składki do ZUS. Poczta będzie otwierać przesyłki?

Eksperci, na których powołuje się dziennik, zwracają jednak uwagę, że nie ma narzędzi, które pozwalałby ocenić, czy prowadzący firmę w oświadczeniu wysłanym do ZUS nie rozminął się z prawdą.

- Przedsiębiorcy nie składają miesięcznych deklaracji PIT. O przychodzie podatnika dowiadują się z jego zeznania rocznego. Urzędy skarbowe znają wprawdzie kwoty miesięcznych zaliczek na podatek, ale są one płacone od dochodu, a nie od przychodu - podkreśla Jarosław Ziółkowski, ekspert ds. podatków.

Tego, w jaki sposób firmy będą typowane do kontroli i na jakiej zasadzie będzie ona przebiegać jednak nie wiadomo. Jedyne co jest pewne to fakt, że fiskus i ZUS będą sobie wzajemnie przesyłać dane o firmach, które wystąpiły o zniesienie składek.

Nieprawne świadczenie trzeba będzie zwrócić

Podmioty, które przedstawią w swoich wnioskach do Zakładu nieprawdę, będą musiały składki na ZUS zapłacić. I to z odsetkami za zwłokę. Na zapłatę będzie 30 dni od otrzymania ewentualnej decyzji.

Więcej o:
Komentarze (154)
ZUS i fiskus chcą sprawdzać, czy firma korzystająca z tarczy antykryzysowej nie oszukuje
Zaloguj się
 • burek_polny

  Oceniono 33 razy 33

  W DE rzad juz wyplacil firmom po 9000 euro na utrzymanie plynnosci.
  W UK wyplata 80% pensji pracownika przez rzad juz od kwietnia.
  W PL kontrole skarbowe juz od zaraz, pomimo braku jakiejkolwiek pomocy rzadu.

  Pacz Europo, jak mozna pieknie... udupiac wlasnych obywateli!

 • udet1124

  Oceniono 31 razy 31

  Zawieszajcie/zamykajcie działalność. Ta tarcza to tylko biurokracja i nóż w plecy.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 34 razy 30

  Przedsiębiorcom potrzeba POMOCY a nie biurokracji.
  Pracownicy "papierkami" się nie najedzą.

 • hipo krater

  Oceniono 18 razy 18

  Każdy sądzi według siebie.
  W takich czasach ,należy wziąć od właściciela firmy pisemne zobowiązanie, że mówi prawdę i dac fundusze , by firma nie upadła, a nie ich nękać. Na sprawdzenie stanu faktycznego przyjdzie czas. To jest wszystko chyba po to, żeby nie dac pieniędzy, wydłużać procedury i niszczyć prywatne firmy i zatrudnione tam osoby, doprowadzając ludzi do amagedonu. Prawdopodobnie kasa państwa święci pustkami, stąd te kręcenia.

 • Wojciech Pisarek

  Oceniono 20 razy 18

  No i to się nazywa pomoc. W innych krajach po złożeniu wniosku pieniądze są wypłacane po paru dniach. Nikt nie myśli o tym że przedsiębiorca może oszukiwać a pomoc jest potrzebna tu i teraz. A szukanie na szukanie tych co będą chcieli nadużyć pomocy jest czas.

 • aa1000

  Oceniono 19 razy 17

  Jeszcze nic nie dali, a już przyszykowali brygadę represyjną

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX