Unia Europejska. Jest porozumienie w sprawie programu ratunkowego w związku z koronawirusem

Jest zgoda na europejski pakiet ratunkowy w reakcji na pandemię. Jego wysokość to w sumie ponad 500 miliardów euro. Kompromis osiągnęli unijni ministrowie finansów podczas wideokonferencji.

Ministrowie dali zielone światło na wykorzystanie funduszu ratunkowego dla strefy euro w wysokości 200 miliardów euro, czego domagały się Włochy i Hiszpanii. Obydwa te kraje chciały, aby pieniądze z niego mogły - pod pewnymi bardzo złagodzonymi warunkami - zostać wykorzystane jedynie na kwestie zdrowotne. 

"To jest rozsądne porozumienie" - skomentował minister finansów Holandii Wopke Hoekstra. 

W dokumencie po wideokonferencji znalazł się też zapis o "innowacyjnych instrumentach finansowych", ale nie ma konkretów dotyczących emisji wspólnych papierów, tak zwanych koronaobligacji. Na uwspólnotowienie długu w strefie euro nie chciały się wcześniej zgodzić Holandia i Niemcy. 

Zobacz wideo Największy kryzys tego pokolenia? „Morawiecki ma rację, że to będzie coś dramatycznego”

Unia Europejska rzuca setki miliardów euro na walkę ze skutkami koronawirusa

Europejski program gospodarczy, który ma przeciwdziałać negatywnym skutkom koronawirusa, składa się również fundusz gwarancyjny Europejskiego Banku Inwestycyjnego wynoszący około 200 miliardów euro, oraz 100 miliardów euro w ramach ubezpieczeń od bezrobocia, czyli inicjatywy SURE, którą zaproponowała Komisja Europejska.

Więcej o: