Trump wstrzymuje finansowanie i ostro atakuje WHO. Wyszkowski: Prezydent ukrywa własne błędy ws. koronawirusa

Donald Trump zdecydował o zablokowaniu finansowania Światowej Organizacji Zdrowia. Prezydent USA oskarżył WHO o uległość wobec Chin, szerzenie dezinformacji oraz błędy i zaniechania w działaniach, które spowodowały, że epidemia koronawirusa rozszerzyła się na tak szeroką skalę. - Trump próbuje ukryć własne błędy i zrzucić całą winę na WHO i Chiny - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Kamil Wyszkowski, dyrektor UN Global Compact w Polsce. Zobacz całą rozmowę.

- Gdyby WHO wywiązała się ze swojej roli i wysłała ekspertów do Chin, by dokonali niezależnej oceny sytuacji, epidemia mogłaby zostać ograniczona przy niewielkiej liczbie ofiar śmiertelnych - twierdzi Donald Trump. W obronie WHO stanął między innymi amerykański miliarder Bill Gates, który napisał na Twitterze, że wstrzymanie finansowania Światowej Organizacji Zdrowia podczas światowego kryzysu zdrowotnego jest tak niebezpieczne, jak się wydaje. - Jeśli prace zostaną zatrzymane, żadna inna organizacja nie może ich zastąpić. Świat potrzebuje WHO teraz bardziej niż kiedykolwiek - napisał Gates. 

Pandemia COVID-19 to jedno z najtrudniejszych wyzwań, przed jakimi stajemy. To przede wszystkim kryzys człowieczeństwa, z wszelkimi konsekwencjami społeczno-ekonomicznymi

- napisał w swoim oświadczeniu sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Zawieszenie finansowania będzie poważnym problemem dla Światowej Organizacji Zdrowia, gdyż to Stany Zjednoczony są największym płatnikiem na rzecz WHO. Roczny budżet Światowej Organizacji Zdrowia wynosi 6 miliardów dolarów, z czego 450 milionów wpłacają Stany Zjednoczone. Ostateczna decyzja ws. dalszego przekazywania środków finansowych zostanie podjęta po przeprowadzeniu dochodzenia. Zobacz rozmowę z Kamilem Wyszkowski z UN Global Compact w Polsce.

Polecane dla Ciebie