Donald Trump wstrzymuje finansowanie WHO. Jest odpowiedź Billa Gatesa

- Świat potrzebuje teraz WHO bardziej niż kiedykolwiek - napisał na Twitterze Bill Gates, krytykując decyzję Donalda Trumpa o wstrzymaniu finansowania WHO (Światowej Organizacji Zdrowia).

- Wstrzymanie finansowania Światowej Organizacji Zdrowia podczas światowego kryzysu zdrowotnego jest tak niebezpieczne, jak się wydaje. Ich praca spowalnia rozprzestrzenianie się COVID-19, a jeśli prace zostaną zatrzymane, żadna inna organizacja nie może ich zastąpić. Świat potrzebuje WHO teraz bardziej niż kiedykolwiek - napisał Bill Gates na swoim Twitterze, podkreślając rolę organizacji w dobie pandemii. 

Miliarder tym samym dołączył do grona osób, które publicznie skrytykowały decyzję Donalda Trumpa o wstrzymaniu finansowania WHO. Wcześniej w tym temacie wypowiedział się m.in. Sekretarz Generalny ONZ António Guterres, który wydał specjalne oświadczenie. 

Zobacz wideo Dr Paweł Grzesiowski w Porannej rozmowie Gazeta.pl

Donald Trump wstrzymuje finansowanie WHO. Oskarża organizację o opieszałość 

Donald Trump podczas konferencji prasowej, na której przekazał decyzję o wstrzymaniu finansowania WHO, oskarżył także organizację o uległość wobec Chin, szerzenie dezinformacji oraz błędy i zaniechania w działaniach, które spowodowały, że epidemia koronawirusa rozszerzyła się na tak szeroką skalę - Gdyby WHO wywiązała się ze swojej roli i wysłała ekspertów do Chin, by dokonali niezależnej oceny sytuacji, epidemia mogłaby zostać ograniczona przy niewielkiej liczbie ofiar śmiertelnych - powiedział Donald Trump.

Zawieszenie finansowania będzie poważnym problemem dla Światowej Organizacji Zdrowia, gdyż to Stany Zjednoczony są największym płatnikiem na rzecz WHO. Roczny budżet Światowej Organizacji Zdrowia wynosi 6 miliardów dolarów, z czego 450 milionów wpłacają Stany Zjednoczone. Ostateczna decyzja ws. dalszego przekazywania środków finansowych zostanie podjęta po przeprowadzeniu dochodzenia. 

Więcej o: