Bill Gates: Szczepionka na koronawirusa będzie gotowa w przyszłym roku

W wywiadzie dla CNN Bill Gates zapowiedział, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, szczepionka na koronawirusa będzie produkowana już w przyszłym roku. W przeciwnym wypadku na lekarstwo będziemy musieli czekać nawet dwa lata.

Fundacja Melindy i Billa Gatesów wspiera wysiłki naukowców opracowujących szczepionkę na koronawirusa. Do tej pory małżeństwo znane z działalności filantropijnej przekazało na ten cel 250 mln dolarów. W niedawnym wywiadzie dla "Financial Times" Bill Gates podkreślał, że działania jego fundacji skupiają się teraz praktycznie wyłącznie na walce z COVID-19.

- Jeśli wszystko pójdzie gładko, szczepionka będzie gotowa w przyszłym roku. W przeciwnym wypadku będziemy musieli czekać na nią dwa lata - mówił Bill Gates w wywiadzie dla stacji CNN.

Zobacz wideo

W wywiadzie z "FT" Bill Gates zwrócił również uwagę na to, że nie liczba przeprowadzanych testów na COVID-19 jest ważna, a to kto jest im poddawany:

- Koncentracja na liczbie testów nie uwzględnia kakofonii i błędów, które popełniliśmy w systemie testowym - powiedział Gates. - Badani są niewłaściwi ludzie, a za każdym razem, gdy nie uzyskasz wyników w ciągu mniej niż 24 godzin, wartość testu jest dramatycznie zmniejszana - mówił.

Walka z pandemią. Bill Gates skrytykował Trumpa za wstrzymanie dotacji dla WHO

W rozmowie z "Financial Times" Bill Gates ponownie stanął po stronie Światowej Organizacji Zdrowia w sporze WHO z Donaldem Trumpem. Prezydent USA oskarżył organizację m.in. o uległość wobec Chin i szerzenie dezinformacji i wstrzymał jej finansowanie.

 - Gdyby WHO wywiązała się ze swojej roli i wysłała ekspertów do Chin, by dokonali niezależnej oceny sytuacji, epidemia mogłaby zostać ograniczona przy niewielkiej liczbie ofiar śmiertelnych - powiedział Donald Trump.

- Wstrzymanie finansowania Światowej Organizacji Zdrowia podczas światowego kryzysu zdrowotnego jest tak niebezpieczne, jak się wydaje. Ich praca spowalnia rozprzestrzenianie się COVID-19, a jeśli prace zostaną zatrzymane, żadna inna organizacja nie może ich zastąpić. Świat potrzebuje WHO teraz bardziej niż kiedykolwiek - odpowiedział w kontrze Bill Gates na swoim Twitterze, podkreślając rolę WHO w dobie pandemii.

Więcej o: