Do kiedy rozliczyć PIT? Więcej czasu na zapłatę podatku i przekazanie jednego procenta

Ministerstwo Finansów już wcześniej wydłużyło termin tegorocznych rozliczeń PIT do 1 czerwca 2020 r. Jeśli rozliczymy się do tego dnia, nie będziemy także musieli płacić odsetek za zwłokę.

Więcej czasu na złożenie zeznania podatkowego mają osoby rozliczające się za pomocą następujących formularzy: PIT-36, PIT-36L oraz PIT-39, czyli  prowadzące działalność gospodarczą bądź osiągające dodatkowy dochód, który trzeba samodzielnie obliczyć i zapłacić zadatek.

Zobacz wideo Kiedy będziemy normalnie funkcjonować?

Podatnicy składający do urzędu skarbowego formularz PIT-37 (chodzi o osoby osiągający dochód tylko z pracy) powinni zalogować się do usługi "Twój e-PIT" i tam wybrać odpowiednie ulgi podatkowe. Czas na zrobienie tego nie mają do 31 maja 2020, a standardowo do 30 kwietnia. Po tym terminie system automatycznie wyśle zeznanie do fiskusa. Istnieje natomiast możliwość złożenia korekty. 

W porównaniu do minionych lat jedyną realną zmianą jest rezygnacja z wszczynania postępowań podatkowych wobec osób, które spóźnią się z rozliczeniem PIT, ale zrobią to do końca maja. W przypadku osób składających PIT-37 zrobili to jednak za nich wcześniej pracodawcy bądź zleceniodawcy. 

PIT 2020. Nie będzie odsetek za zwłokę w rozliczeniu

- Nie będzie odsetek za zwłokę z tytułu rocznego rozliczenia PIT za ubiegły rok. To nasze kolejne działanie ułatwiające wywiązanie się w tym trudnym czasie z obowiązku podatkowego - mówił minister Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie opublikowanym na stronie internetowym Ministerstwa Finansów. Rozporządzenie ma związek z brakiem sankcji w przypadku złożenia zeznania PIT i rozliczenia się do 1 czerwca br. (31 maja 2020 r. to niedziela - dzień ustawowo wolny od pracy, więc termin przesuwa się na poniedziałek, tj. 1 czerwca 2020 r.).

Rozporządzenie w tej sprawie przewiduje zaniechanie poboru odsetek za zwłokę naliczonych od 1 maja 2020 r. do 1 czerwca 2020 r. od zaległości podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Dotyczy to podatników składających zeznania PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT 37, PIT-38 i PIT-39.

Na równi z wpłatą będzie traktowane zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku w tym okresie.

Więcej czasu na przekazanie jednego procenta na organizacje pożytku publicznego

Jednym z rozwiązań wprowadzonych Tarczą antykryzysową jest to dotyczące przekazywania organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku PIT. W tym roku złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca (31 maja to niedziela dlatego termin przesuwa się na poniedziałek 1 czerwca) oraz 30 czerwca 2020 w przypadku korekty zeznania, umożliwi przekazanie 1 proc. na rzecz wybranej OPP.

Osoby, które chcą przekazać 1 proc. muszą to zaznaczyć w zeznaniu. Jeżeli nie składają zeznania (np. emeryci/renciści) muszą złożyć oświadczenie PIT-OP. Korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia.

Jeśli podatnik nie może założyć Profilu Zaufanego i nie może się zalogować do usługi Twój e-PIT przy pomocy danych uwierzytelniających, może złożyć PIT-OP papierowo albo przez e-Deklaracje podpisując dokument kwotą przychodu z zeznania za rok 2018 (także jeśli przychód równy jest 0 zł).