Rząd odmraża gospodarkę. Hotele i galerie handlowe będą otwarte po majówce

Robert Kędzierski
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił II etap odmrożenia gospodarki. Luzowanie obostrzeń zostanie wprowadzone 4 maja - po zakończeniu majówki. Sklepy w galeriach handlowych czy meblowe, będą mogły działać - zachowując restrykcje dotyczące liczby osób. Otwierane mają być też żłobki i przedszkola.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił II etap odmrażania gospodarki. Działalność, z pewnymi ograniczeniami, będzie mógł wznowić przede wszystkim handel - działać będą mogły np. galerie handlowe i zlokalizowane w nich sklepy. Na zmianach skorzysta też branża turystyczna. Od 4 maja otwarte będą również instytucje kulturalne, jak chociażby galerie oraz muzea. 

Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy zasad dystansu społecznego. Od 4 maja, po przerwie majowej, otwieramy hotele i miejsca noclegowe.

- stwierdził premier.

4 maja będą mogły być otwarte galerie handlowe. Podobnie jak w przypadku mniejszych sklepów na 15 metrów kwadratowych powierzchni w jednej placówce będzie mogła przebywać jedna osoba. Sklepy meblowe i budowlane (w weekendy - red.) również będą mogły być otwarte

- dodał Morawiecki.

Wyjaśnił też, że Polska przejęła pewną kontrolę nad koronawirusem.

Zobacz wideo 'Pracownicy dostaną figę z makiem i rachunek do zapłacenia'. Rozmowa o tarczy antykryzysowej

Kiedy kolejne zniesienie obostrzeń? Decyzje w cyklu dwutygodniowym

Szef rządu wypowiedział się też w kwestii kolejnego złagodzenia obostrzeń. - Musimy działać ostrożnie i elastycznie. Nie pokazujemy konkretnych dat, bo nie wiemy, co będzie za miesiąc - stwierdził.

Przyszłe decyzje dotyczące luzowania obostrzeń będą podejmowane w cyklu dwutygodniowym. Na otwarcie czekają bowiem przedsiębiorcy zajmujący się usługami - np. fryzjerzy.

Czytaj też: Odmrażanie gospodarki bez konkretów. Plany rządu zawiodły oczekiwania. "Po co szumne zapowiedzi?"

Wciąż zamknięte pozostają kina i restauracje. Ich otwarcie przewidziano dopiero w kolejnych etapach odmrożenia gospodarki. Zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób nadal jest utrzymany. Zamknięte pozostają też przestrzenie rekreacyjne i restauracyjne. 

Otwarcie żłobków i przedszkoli od 6 maja. Decyzja w sprawie każdej placówki indywidualna

Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił też, że od 6 maja zostanie przywrócona możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Decyzje w przypadku każdej placówki będą decydowały organy założycielskie - władze lokalne. - Dla osób, które nie będą mogły oddać pociech do przedszkola lub, będziemy mieli zasiłek opiekuńczy - zapewnił szef rządu. Dodał też, że placówki będą miały zapewnione dodatkowe środki dezynfekujące.

Tarcza finansowa. Premier podsumowuje działanie rządu

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził też, że dzięki działaniom rządu udało się powstrzymać falę zwolnień. - Już dzisiaj obroniliśmy dwa miliony miejsc pracy dzięki postojowemu, ulgom w ZUS - wyjaśnił premier. Stwierdził też, że ochrona przedsiębiorców jest potrzebna, "żebyśmy mogli z wigorem wrócić do normalnego funkcjonowania gospodarki i podbijać zagraniczne rynki".

Szef rządu stwierdził też, że łamanie zasad dystansowania społecznego jest niebezpieczne. - Od przestrzegania zasad zależy to, jak szybko będziemy odblokowywać kolejne obszary gospodarki  - podkreślił premier.

Więcej o: