Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony do 24 maja. O otwarciu żłobków zdecydują samorządy

Ministerstwo Rodziny poinformował o pracach nad rozporządzeniem w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego. Autopoprawkę do ustawy zaproponował też premier Mateusz Morawiecki. Zasiłek ma obowiązywać do 24 maja. Ponadto wiceministra rodziny Barbara Socha powiedziała, że decyzje o otwarciu żłobków należeć będą do samorządów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony. Ministerstwo rodziny poinformowało, że pracuje nad rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. Do sejmu trafiła również autopoprawka premiera Mateusza Morawieckiego, dotycząca wydłużenia świadczenia. 

[..] proponuje się, by nowe uregulowania dotyczące prawa do tego zasiłku [dodatkowego zasiłku opiekuńczego - dop. red.] weszły w życie po ewentualnym otwarciu tych placówek, a więc po 24 maja 2020 r. Do tego czasu prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego może być przedłużane na mocy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19

- czytamy w uzasadnieniu autopoprawki. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony do 24 maja, choć plany były inne

W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że szkoły zostaną zamknięte do 24 maja. Pojawiły się pytania dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego, którego temat nie został poruszony na konferencji, a doprecyzowany dopiero później. Początkowo zakładano, że świadczenie zostanie wydłużone do 3 maja, a do tego czasu ma zostać zorganizowana opieka nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiedział w wywiadzie, że zasiłek będzie wypłacany tak długo, jak będzie to potrzebne, czyli do momentu zorganizowania opieki. 

Zobacz wideo Szkoły zamknięte. Czy państwo pomoże rodzicom na umowach śmieciowych?

Okazało się, że wedle słów prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, rząd nie konsultował tych decyzji z samorządami. Te są natomiast niechętne do otwierania swoich placówek.

Samorządy zdecydują o otwarciu żłobków

Wiceministra rodziny Barbara Socha zapowiedziała w TVP Info, że decyzja o otwarciu żłobków, należeć będzie do samorządów, a tam, gdzie nie zdecydują się na otwarcie placówek, zasiłki będą przedłużone. 

Więcej o: