Lek na COVID-19. Europejska Agencja Leków zatwierdza remdesivir w leczeniu choroby

Szef Europejskiej Agencji Leków Guido Rasi zapowiedział w poniedziałek, że w najbliższych dniach lek o nazwie remdesivir będzie mógł być stosowany w leczeniu Covid-19. Wkrótce mają być zarejestrowane także kolejne leki w terapii tej choroby - informuje Reuters.

Remdesivir został opracowany przez amerykańską firmę Gilaed Sciences jako lek przeciwwirusowy. Z badań międzynarodowych, w tym Europie i USA, wynika, że o 31 procent - z 15 do 11 dni - skraca on powrót do zdrowia chorych z COVID-19 w porównaniu z placebo.

Zobacz wideo Chiny vs koronawirus. Czy to już koniec epidemii?

Szef Europejskiej Agencji Leków (EMA) Guido Rasi zapewnił, że zostanie on zatwierdzony do użycia w ramach szybciej ścieżki rejestracyjnej, zanim jeszcze nastąpi jego pełna autoryzacja. Dzięki temu może zwiększyć się skuteczność leczenia COVID-19.

Remdesivir może stać się standardem w leczeniu COVID-19

Dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych prof. Anthony Fauci powiedział przed kilkoma dniami podczas konferencji w Białym Domu, że lek ten może stać się standardem w leczeniu tej choroby.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Guido Rasi zapowiedział, że w przyśpieszonym tempie przewiduje się rejestrację substancji przydatnych w leczeniu COVID-19, bazujących na przeciwciałach monoklonalnych. Preparaty te blokować działania koronawirusów SARS-CoV-2. Dzięki tym lekom niektórym chorym będzie można uratować życie, skrócić rekonwalescencję i zmniejszyć obciążenie szpitali.

O potencjale remdesiviru w leczeniu COVID-19 pisaliśmy już w zeszłym miesiącu. W połowie kwietnia, po pomyślnych wynikach testów klinicznych leku, akcje Gilead Sciences - producenta remdesiviru - w handlu posesyjnym poszybowały w górę o ponad 16 proc., zbliżając się do pułapu 90 dolarów, choć jeszcze w styczniu wyceniane były na 62 dolary.

Więcej o:
Komentarze (30)
Lek na COVID-19. Europejska Agencja Leków zatwierdza remdesivir w leczeniu choroby
Zaloguj się
 • 20portal

  Oceniono 10 razy 2

  U nas w szpitalach powiatowych podobno NICZYM NIE LECZĄ tej choroby. Ponoć lekarze się boja, albo nie potrafią, albo brak leków.
  Do tego teraz, przed wybuchem prawdziwej epidemii w Polsce, likwiduje sie powoli szpitale tzw. jednoimienne.
  Grunt by minister zdrowia i jego rodzina zarobili.

 • mniklasp

  Oceniono 2 razy 0

  akcje spadaly od $82 do $75 ostatnim tygodniu , najwyzsze notowanie bylo $84. Ciekawe jak sie rozwinie . W USA na razie nie ma dyrektyw czy wejdzie w uzycie. Jestem zaskoczony ze Europa chce wdrozyc do produkcji szybcjej niz USA po zapowiedziach Fauci

 • gronostaj8

  Oceniono 6 razy 0

  A zmniejsza śmiertelność?

 • latrynawyborcza

  Oceniono 7 razy -1

  Pochodne chininy dają lepsze efekty leczenia ale są dużo tańsze (kosztują parę$) i nie chroni ich patent, a ten remi... Kosztuje ok 1000 $. Dlatego jest tak nachalnie wciskany ,bo koncerny farmaceutyczne zarobią miliardy

 • sander7777

  Oceniono 5 razy -1

  Zespołem w koncernie Gilead Sciences zajmującym się tym lekiem kieruje Polka.

 • swinton

  Oceniono 2 razy -2

  To ten lek który Chiny chciały opatentowac na poczatku epidemii a jak sie nie udało to oswiadczyły ze jest on bezuzyteczny.

 • swinton

  Oceniono 4 razy -2

  Czyżby Trump miał rację|?

  france24.com/en/20200501-us-approves-remdesivir-drug-to-treat-covid-19-patients-says-trump
  >US approves remdesivir drug to treat Covid-19 patients, says Trump

 • julaciagniedruta

  Oceniono 4 razy -2

  Fauci i wszystko jasne. Fauci = Bill Gates. Nie brać tego leku!

 • latrynawyborcza

  Oceniono 6 razy -2

  Zabrakło informacji:
  PO ILE?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX