Lek na COVID-19. Europejska Agencja Leków zatwierdza remdesivir w leczeniu choroby

Szef Europejskiej Agencji Leków Guido Rasi zapowiedział w poniedziałek, że w najbliższych dniach lek o nazwie remdesivir będzie mógł być stosowany w leczeniu Covid-19. Wkrótce mają być zarejestrowane także kolejne leki w terapii tej choroby - informuje Reuters.

Remdesivir został opracowany przez amerykańską firmę Gilaed Sciences jako lek przeciwwirusowy. Z badań międzynarodowych, w tym Europie i USA, wynika, że o 31 procent - z 15 do 11 dni - skraca on powrót do zdrowia chorych z COVID-19 w porównaniu z placebo.

Zobacz wideo Chiny vs koronawirus. Czy to już koniec epidemii?

Szef Europejskiej Agencji Leków (EMA) Guido Rasi zapewnił, że zostanie on zatwierdzony do użycia w ramach szybciej ścieżki rejestracyjnej, zanim jeszcze nastąpi jego pełna autoryzacja. Dzięki temu może zwiększyć się skuteczność leczenia COVID-19.

Remdesivir może stać się standardem w leczeniu COVID-19

Dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych prof. Anthony Fauci powiedział przed kilkoma dniami podczas konferencji w Białym Domu, że lek ten może stać się standardem w leczeniu tej choroby.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Guido Rasi zapowiedział, że w przyśpieszonym tempie przewiduje się rejestrację substancji przydatnych w leczeniu COVID-19, bazujących na przeciwciałach monoklonalnych. Preparaty te blokować działania koronawirusów SARS-CoV-2. Dzięki tym lekom niektórym chorym będzie można uratować życie, skrócić rekonwalescencję i zmniejszyć obciążenie szpitali.

O potencjale remdesiviru w leczeniu COVID-19 pisaliśmy już w zeszłym miesiącu. W połowie kwietnia, po pomyślnych wynikach testów klinicznych leku, akcje Gilead Sciences - producenta remdesiviru - w handlu posesyjnym poszybowały w górę o ponad 16 proc., zbliżając się do pułapu 90 dolarów, choć jeszcze w styczniu wyceniane były na 62 dolary.

Więcej o: