MSZ: Przejazdy zarobkowe bez kwarantanny dla pracowników krajów UE. Ale nie tylko

MSZ i Straż Graniczna poinformowały o zniesieniu obowiązku kwarantanny dla osób przekraczających granicę Polski w ramach czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w państwie UE lub EOG. Dotyczy to także osób pracujących w niektórych krajach spoza Wspólnoty.

"Ta dobra wiadomość w weekend mogła umknąć: od soboty do Polski można wjeżdżać bez kwarantanny w związku z pracą zarobkową już nie tylko z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy, ale z całej UE i EOG. Przepisy nowego rozporządzenia zostały przygotowane dzięki współpracy MSZ, MSWiA, MZ i GIS" - poinformował w poniedziałek na Twitterze wiceszef MSZ-u, Paweł Jabłoński.

Zobacz wideo Seweryn Dutka, Ślązak z krwi i kości: "Apel do wszystkich hejterów, którzy mają nas za brudasów"

Przez chwilę nie wiadomo było jednak, czy zniesienie zakazu dotyczy również osób zatrudnionych w niezrzeszonej w Unii Europejskiej Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii, która ze wspólnoty wystąpiła po nie tak dawnym brexicie. Wątpliwości zostały jednak rozwiane w komunikacie Straży Granicznej.

Pracownicy z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii również są zwolnieni z kwarantanny

"Z kwarantanny zwolnione są osoby przekraczające granicę RP, stanowiącą granicę wewnętrzną, w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w państwie UE lub EOG. Dotyczy to również osób pracujących w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, na podstawie zawartych przez te kraje umów i porozumień z UE" - podała Straż Graniczna.

Inna sytuacja dotyczy przekraczania przez granicę dzieci, ich opiekunów oraz studentów. Jak czytamy w komunikacie Straży Granicznej, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym, uczniowie i studenci przekraczający granicę RP, stanowiącą granicę wewnętrzną są zwolnione z kwarantanny, tylko jeśli pobierają nauki w Polsce lub państwie sąsiadującym. Kwarantanną nie obejmuje się także ich opiekunów, przekraczających wraz z nimi granicę.

Więcej o:
Komentarze (29)
Przejazdy zarobkowe bez kwarantanny dla pracowników krajów UE. Ale nie tylko
Zaloguj się
 • kasle

  Oceniono 15 razy 11

  A co z obywatelami polskimi przekraczajacymi prywatnie granice do Polski?

 • kasle

  Oceniono 11 razy 7

  Dziwne, ze UE jeszcze nie wprowadzila nakazu otwarcia wewnetrznych granic bez zadnej kwarantanny, jak to juz zrobilo wiele panstw, w tym Niemcy.
  Z epidemiologicznego punktu widzenia to zamykanie bylo pozbawione poza dwoma wyjatkami (Lombardia, Tyrol) sensu i spowodowalo wiele frustracji.
  Cala nadzieja wiec w UE; na pisowski rzad nie mozna liczyc.

 • kris19602

  Oceniono 8 razy 4

  Na niedziele byly zapowiedziane protesty w kilku krajach EU, tych nie objetych pierwszym zwolnieniem dla pracownikow przygranicznych. Widocznie rzad przestraszyl sie wizerunku protestow w trakcie kampanii Dudy, bo zakaz zostal zniesiny w sobote wieczorem, tuz przed protestami. A za granca nie ma pisowskiej milicji, ktora moze skutecznie taka manifestacje spacyfikowac.

 • malgorzata57

  Oceniono 4 razy 2

  czyli jednym słowem:praca cię nie zabije ale już turystyka tak.........

 • dublet

  Oceniono 10 razy 2

  Obwieszczenia okupanta mam w Dudzie!

 • zd46

  Oceniono 1 raz 1

  Co z Polakami, których PiS i ta władza POZOSTAWIŁA NA PASTWĘ LOSU poza granicami kraju, zamykając LEKKOMYŚLNIE granice w marcu? Czy my musimy być na przymusowej banicji bo tak się podoba Kaczyńskiemu z Morawieckim? Kto zwróci nam koszty, jakie musieliśmy ponieść za to, że władza ZAKAZAŁA nam powrotu do Polski? Kto za to poniesie odpowiedzialność? Nawet polscy ubezpieczyciele odmówili dalszych ubezpieczeń.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 7 razy 1

  Czyli wystarczy oświadczyć że jedzie się bo chce się za kasę dawać dudy i można jeździć bez kwarantanny! I bądź tu porządny!

 • ala321ds

  0

  A co z pracownikami którzy mają umowę o pracę np. W Danii? A chcą wrócić do polski np. w trakcie urlopu. Czy też są poddawani kwarantannie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX