MSZ: Przejazdy zarobkowe bez kwarantanny dla pracowników krajów UE. Ale nie tylko

MSZ i Straż Graniczna poinformowały o zniesieniu obowiązku kwarantanny dla osób przekraczających granicę Polski w ramach czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w państwie UE lub EOG. Dotyczy to także osób pracujących w niektórych krajach spoza Wspólnoty.

"Ta dobra wiadomość w weekend mogła umknąć: od soboty do Polski można wjeżdżać bez kwarantanny w związku z pracą zarobkową już nie tylko z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy, ale z całej UE i EOG. Przepisy nowego rozporządzenia zostały przygotowane dzięki współpracy MSZ, MSWiA, MZ i GIS" - poinformował w poniedziałek na Twitterze wiceszef MSZ-u, Paweł Jabłoński.

Zobacz wideo Seweryn Dutka, Ślązak z krwi i kości: "Apel do wszystkich hejterów, którzy mają nas za brudasów"

Przez chwilę nie wiadomo było jednak, czy zniesienie zakazu dotyczy również osób zatrudnionych w niezrzeszonej w Unii Europejskiej Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii, która ze wspólnoty wystąpiła po nie tak dawnym brexicie. Wątpliwości zostały jednak rozwiane w komunikacie Straży Granicznej.

Pracownicy z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii również są zwolnieni z kwarantanny

"Z kwarantanny zwolnione są osoby przekraczające granicę RP, stanowiącą granicę wewnętrzną, w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w państwie UE lub EOG. Dotyczy to również osób pracujących w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, na podstawie zawartych przez te kraje umów i porozumień z UE" - podała Straż Graniczna.

Inna sytuacja dotyczy przekraczania przez granicę dzieci, ich opiekunów oraz studentów. Jak czytamy w komunikacie Straży Granicznej, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym, uczniowie i studenci przekraczający granicę RP, stanowiącą granicę wewnętrzną są zwolnione z kwarantanny, tylko jeśli pobierają nauki w Polsce lub państwie sąsiadującym. Kwarantanną nie obejmuje się także ich opiekunów, przekraczających wraz z nimi granicę.

Więcej o: