Kolejny etap odmrażania gospodarki. Kiedy otwarte będą siłownie i kluby fitness?

Zgodnie z rządowym planem kolejne etapy odmrożenie gospodarki mają być wprowadzane co dwa tygodnie. Oznacza to, że już od 1 czerwca otwarte mogą być m.in. siłownie oraz kluby fitness. Rząd zastrzegł jednak, że może zmienić termin w zależności od rozwoju epidemii.

Zgodnie z zapowiedziami rządu kolejne etapy odmrażania gospodarki mają być wprowadzane z dwutygodniowym odstępem czasowym. Pozwala to na obserwowanie tego, czy poprzedni etap wpłynął na wzrost liczby zachorowań. Decyzja ta zależy także od wytycznych udzielonych przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Na ich podstawie decyzję o wprowadzeniu kolejnego etapu likwidowania obostrzeń podejmie Mateusz Morawiecki.

Kolejny etap odmrażania gospodarki. Niebawem mogą być otwarte siłownie oraz kluby fitness

Przypominamy, że trzeci etap odmrażania gospodarki został wprowadzony 18 maja. Od tego dnia lokale gastronomiczne oraz fryzjerskie, a także kosmetyczne mogą funkcjonować w reżimie sanitarnym. Zgodnie z zasadą dwutygodniowych odstępów można zakładać, że od poniedziałku 1 czerwca obowiązywać będzie czwarty etap odmrażania gospodarki. 

Zgodnie z rządowym planem w reżimie sanitarnym funkcjonować będą mogły siłownie i kluby fitness, a także salony masażu oraz solaria. Realność tego terminu potwierdziła w ubiegłym tygodniu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, zaznaczając, że wszystko zależy od liczby zachowań.  - W tym tygodniu będziemy kontynuować konsultacje z branżą fitness. Ja rozmawiałam z kilkoma sieciami ogólnopolskimi, chcemy też przygotować wytyczne. Wiemy, że większą odporność na koronawirusa mają sprawni i zdrowi - powiedziała w rozmowie dla Radia ZET

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz wyjaśnia plany rządu co do bonu turystycznego [Studio Biznes odc. 38]

Obowiązek noszenia maseczek. Zakaz może zostać zniesiony jeszcze w tym tygodniu 

W tym tygodniu prawdopodobnie zostanie przekazana informacja o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej. Łukasz Szumowski w Polsat News powiedział, że  będzie to zależało od danych z konkretnego województwa.

- Są trzy województwa, które mają wskaźnik reprodukcji wirusa powyżej jednego. Tam możliwe, że będzie konieczność utrzymania obowiązku noszenia maseczek. W reszcie województw ten wskaźnik jest poniżej jedności, co oznacza, że liczba zakażeń spada - powiedział minister zdrowia.

Więcej o: