Pandemia koronawirusa. Grecja otwiera granice dla 29 państw. Wśród nich nie ma Polski

Od 15 czerwca Grecja częściowo otwiera granice dla turystów. Lotniska w Atenach i Tesalonikach będą otwarte dla przyjezdnych z 29 krajów. Na liście nie znalazły się m.in. Wielka Brytania, Włochy i Polska.

Jak informuje grecki resort turystyki, lista 29 państw została sporządzona po badaniu profilu epidemiologicznego kraju pochodzenia turystów i po uwzględnieniu opinii Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego. Na listę zostały wpisane: Niemcy, Austria, Dania, Norwegia, Cypr, Izrael, Szwajcaria, Japonia, Malta, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Australia, Nowa Zelandia, Macedonia Północna, Albania, Estonia, Łotwa, Liban, Litwa, Węgry, Korea Południowa, Serbia, Czarnogóra, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Czechy, Finlandia. 

Pandemia koronawirusa. Grecja otwiera granice

Zgodnie z nowymi przepisami do Grecji będą mogli przylecieć obywatele 16 unijnych krajów. Greckie władze wykluczyły jednak państwa najbardziej dotknięte pandemią koronawirusa, takie jak Francja, Hiszpania, Wielka Brytania czy Włochy. Na liście nie znalazła się również Polska.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Greckie władze zapowiedziały, że turyści przybywający do kraju będą losowo testowani na obecność koronawirusa, a rząd będzie na bieżąco monitorował sytuację epidemiologiczną. Ministerstwo turystyki jednocześnie poinformowało, że lista krajów zostanie zaktualizowana przed 1 lipca. Grecka gospodarka w dużej mierze opiera się na turystyce, która stanowi około 20 procent krajowej produkcji. W ubiegłym roku Grecję odwiedziło około 33 milionów turystów, generując przychody w wysokości 19 miliardów euro.

W marcu greckie władze zdecydowały się wprowadzić lockdown, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Do tej pory w kraju potwierdzono niecałe trzy tysiące przypadków zakażenia koronawirusem. Na COVID-19 zmarło tam 175 osób.

Więcej o: