UE: Otwarcie granic w Schengen powinno nastąpić do końca czerwca. Polska nadal nie podała daty

Unia Europejska zapowiedziała, że otwarcie granic powinno nastąpić do końca czerwca. Ostateczna decyzja leży jednak w kompetencji władz państw członkowskich UE.

Ylva Johansson, unijna komisarz do spraw wewnętrznych oceniła, że otwarcie granic wewnątrz strefy Schengen między państwami członkowskimi powinno nastąpić najpóźniej do końca czerwca. Komisarz mówiła o tym na zakończenie wideokonferencji z udziałem unijnych ministrów spraw wewnętrznych. Zastrzegła, że sytuacja epidemiczna powinna na to pozwolić i przypomniała, że ta decyzja leży w kompetencji rządów unijnych krajów.

Zobacz wideo Jak prowadzić biznes w czasie pandemii? Rozmowa z ekspertem OLX

- Pozostało jeszcze kilka tygodni do końca miesiąca na decyzję o otwarciu granic. Było mocne poparcie dla tej decyzji wśród państw członkowskich, które albo już zdecydowały o otwarciu granic, albo zamierzają to zrobić w tym miesiącu. Ale też kilka krajów mówiło, że nie jest gotowych już teraz podjąć tej decyzji i musi ocenić rozwój sytuacji - dodała komisarz.

Kiedy Polska otworzy granice?

Od środy obywatele Unii Europejskiej mogą podróżować do Włoch. Wczoraj swoje granice otworzyła Austria. Niemcy, Francja, Belgia i Grecja chcą podnieść szlabany graniczne w połowie czerwca. Hiszpania ogłosiła, że zrobi to 22 czerwca. Polska jest w grupie państw, które jeszcze oficjalnie i publicznie nie ogłosiły terminu otwarcia granic

W ostatnich dniach otrzymaliśmy jednak informację o prawdopodobnym terminie, kiedy mógłby zostać wznowiony ruch lotniczy, a tym samym wiązałoby się to z otwarciem granic państwowych. W swoim wywiadzie radiowym w Programie I Pierwszego Radia wiceminister Artur Soboń z Ministerstwa Aktywów Państwowych wskazał, że jest szansa na takie otwarcie już 15 czerwca, jednak ostateczna decyzja należy do premiera, a ten póki co milczy w tej sprawie. O dacie tej, w kontekście otwarcia wewnętrznych granic Unii, wspomniała również w wywiadzie wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Więcej o: