Sanatoria uzdrowiskowe ponownie otwarte. Jakie są wymagania dla pensjonariuszy?

Od poniedziałku 15 czerwca pierwsi pacjenci wyjadą na leczenie uzdrowiskowe w Polsce. Z powodu epidemii koronawirusa zasady pobytu w sanatoriach uległy zmianie. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina wytyczne dla osób, które wybierają się do uzdrowisk.
Zobacz wideo Czy luzowanie obostrzeń i odmrażanie gospodarki były przedwczesne?

Od 15 czerwca sanatoria w Polsce wznawiają swoją działalność. Jako pierwsi na leczenie uzdrowiskowe będą przyjmowani pacjenci, którzy musieli przerwać turnus (w marcu) oraz osoby, które miały termin pobytu wyznaczony w dniach od 14 marca do 15 czerwca. Jakie zasady obowiązują osoby, które chcą wyjechać do sanatorium?

Obowiązkowe testy na koronawirusa przed wyjazdem do sanatorium

Podstawowym warunkiem przyjęcia pacjenta na leczenie uzdrowiskowe jest ujemny wynik testu na obecność koronawirusa. Jak podaje NFZ, leczenie w uzdrowisku może być rozpoczęte dopiero po wykluczeniu zakażenia. Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia będą pisemnie informowały pacjentów o tym, gdzie i kiedy będą mogli wykonać test. Badania diagnostyczne w tym kierunku można przeprowadzić nie wcześniej niż na 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia. Adresy punktów pobrań dostępne są na stronie oddziałów NFZ.

Dla pacjentów skierowanych na leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ wykonanie testu na obecność koronawirusa jest bezpłatne. Pacjenci komercyjni muszą sami ponieść koszty badania. Podstawą do jego wykonania jest okazanie skierowania na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową. Testy na obecność koronawirusa muszą być też przeprowadzone u opiekunów, którzy jadą do sanatorium np. ze swoimi dziećmi.

Wyniki testu zostaną przekazane pacjentom telefonicznie przez uzdrowisko, do którego dana osoba została skierowana. Dodatni wynik testu uniemożliwia skorzystanie z leczenia w sanatorium.

Podczas pobytu pacjentów obowiązywać będą zasady reżimu sanitarnego. W jednym pokoju mogą być zakwaterowane maksymalnie dwie osoby. Zwiększenie odległości ma być przestrzegane także podczas spożywania posiłków w stołówkach. Tak jak do tej pory zabiegi będą wyznaczane na konkretną godzinę, której należy ściśle przestrzegać. Pomieszczenia wspólne oraz sale, gdzie prowadzone są zabiegi, muszą być często dezynfekowane. W niektórych obiektach obowiązywać będą ograniczenia w poruszaniu się. W ogólnodostępnych pomieszczeniach pacjenci będą musieli mieć założone maseczki.

Więcej o: