Chiny odbijają po pandemii. PKB Państwa Środka wzrósł o 3,2 proc. w II kwartale

Produkt Krajowy Brutto chińskiej gospodarki w drugim kwartale wzrósł o 3,2 proc. To wzrost większy od prognozowanego.

W pierwszym kwartale ze względu na pandemię PKB Chin skurczył się o 6,8 proc. Był to pierwszy spadek od prawie trzech dekad. 

Wcześniej analitycy, pytani przez dziennikarzy Agencji Reutera, prognozowali 2,5 proc. wzrostu chińskiego PKB w drugim kwartale tego roku. Zgodnie z informacjami podanymi przez Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne wzrost PKB Chin był wyższy, niż przewidywano. W minionych trzech miesiącach wskaźnik wzrósł o 3,2 proc.

Zobacz wideo Chiny vs koronawirus. Czy to już koniec epidemii?

Chińska gospodarka powoli odrabia straty 

W ujęciu półrocznym chińska gospodarka skurczyła się o 1,6 proc. i powoli odrabia straty. Produkcja przemysłowa Chin w czerwcu wzrosła o 4,4 proc. To trzeci miesiąc wzrostu wskaźnika, co - zdaniem ekspertów - jest pozytywnym sygnałem dla rozwoju gospodarki Chin po koronawirusie.

Nie zadowalają natomiast dane dotyczące sprzedaży detalicznej, która w porównaniu do drugiego kwartału ubiegłego roku obniżyła się o 1,8 proc. W związku z pandemią Chińczycy mniej chętnie niż zazwyczaj wydają pieniądze. O ponad 3 proc. w pierwszej połowie tego roku zmniejszyły się tez inwestycje w dobra trwałe.

W pierwszym kwartale 2020 r. PKB Chin był najniższy od 30 lat

Epidemia koronawirusa mocno uderzyła w drugą gospodarkę świata. Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, PKB Chin spadło w pierwszym kwartale o 6,8 proc. Spadek rok do roku PKB Chin przydarzył się pierwszy raz co najmniej od 1992 r., od kiedy to Chiny publikują regularne dane o swojej gospodarce. Aby jednak znaleźć poprzednie załamanie w Chinach, trzeba sięgnąć jeszcze kilkanaście lat wstecz. Jak wskazywał "The New York Times", ostatni raz gospodarka chińska skurczyła się w 1976 r. po Rewolucji Kulturalnej.

Skala załamania w Chinach okazała się nieco większa od średnich przewidywań ekonomistów. Dla porównania jeszcze w czwartym kwartale 2019 r. chińska gospodarka rosła w tempie 6 proc. rok do roku. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2019 r., w I kw. 2020 r. chińska gospodarka skurczyła się o 9,8 proc.

Z danych chińskiego urzędu statystycznego wynika, że w pierwszym kwartale w Państwie Środka produkcja przemysłowa spadła aż o 8,4 proc., sprzedaż detaliczna o 15,8 proc., a inwestycje o 16,1 proc.

Więcej o: