Koronawirus. Irlandia wprowadza obostrzenia dla przyjezdnych. Polska poza zieloną listą

Irlandia zdecydowała się wprowadzić obostrzenia dla przyjezdnych z Polski. Podróżni muszą przez 14 dni przebywać w jednym miejscu i unikać kontaktu z innymi ludźmi. To efekt wzrostu zachorowalności w naszym kraju.

Jak podaje serwis irishtimes.com, Polska, Niemcy, Litwa oraz Islandia wypadły z listy krajów uznawanych za bezpieczne epidemicznie. Oznacza to, że od poniedziałku 28 września podróżni z tych krajów po przylocie muszą przez 14 dni przebywać w izolacji społecznej. 

Zobacz wideo Co dalej z lotami? „Nie chcemy osiągnąć efektu całkowitego odcięcia”

Koronawirus w Irlandii. Polska poza listą krajów bezpiecznych 

Irlandia należy do krajów, w których obowiązują najbardziej rygorystyczne przepisy dotyczące swobodnego podróżowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na tzw. zielonej liście mogą znajdować się kraje, w których liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich 14 dni nie może przekraczać 25 na 100 tys. mieszkańców (dane za pośrednictwem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób - ECDC). 

Obecnie na zielonej liście znajdują się zaledwie cztery państwa: Cypr, Finlandia i Łotwa oraz Liechtenstein. Na ten moment Polska (32,5 przypadków na 100 tys. mieszkańców) oraz Niemcy (29) znajdują się tuż poza progiem bezpieczeństwa. Jako że lista jest aktualizowana co tydzień, w przypadku zahamowania rozwoju epidemii, Polska już wkrótce znów może trafić na listę krajów bezpiecznych. 

Obostrzenia dotyczące przemieszczania. UE planuje ujednolicić przepisy

UE ma w planach wprowadzić ujednolicenie przepisów dotyczące podróżowania pomiędzy krajami członkowskimi UE. Wyglądałyby one następująco:

  • Zielona strefa - kraje, w których 14-dniowa średnia zakażeń to maksymalnie 25 przypadków na 100 tys. mieszkańców - brak obostrzeń,
  • Pomarańczowa strefa - do 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców, wskaźnik wykrywalności powyżej 3 proc.,
  • Czerwona strefa - powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców - po przylocie 14-dniowa kwarantanna bądź ujemny wynik testu na koronawirusa. 
Więcej o: