Od 10 października maseczki w wolnej przestrzeni staną się obowiązkiem w strefach nie tylko czerwonej, ale i w żółtej. W sobotę bowiem wejdą w życie nowe obostrzenia obowiązujące w ponad 100 powiatach w Polsce. Do tej pory w strefie żółtej obowiązywały te same przepisy co w pozostałych częściach kraju.
Nowe obostrzenia. Co zmieni się 10 października?
Od soboty osoby, które nie zakrywają ust i nosa, będą musiały wylegitymować się odpowiednim zaświadczeniem od lekarza, które będzie to potwierdzać. - Maseczek nie muszą nosić również osoby posiadające dokument potwierdzający niepełnosprawność. Pozostałe osoby, które nie założą maseczki w miejscach, w których jest to wymagane, będą surowo karane - zapowiadał Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji.
Zobacz wideo
Sośnierz: Państwo powinno jednoznacznie i prawdziwie informować o pandemii
Jakie obostrzenia obowiązują w strefach żółtych?
Będąc w strefie żółtej, warto pamiętać o panujących w nich zasadach bezpieczeństwa.
- W środkach komunikacji publicznej może się znajdować maksymalnie tyle osób, ile wynosi 100 proc. liczby miejsc siedzących lub 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. W przypadku wesel i imprez rodzinnych udział może w nich brać maksymalnie 100 osób (poza obsługą). Podobnie jak w strefie czerwonej, w trakcie zabawy nie trzeba zasłaniać ust i nosa.
- Obostrzenia związane z liczbą osób nie dotyczą z kolei wydarzeń religijnych. Konieczne jest jednak noszenie maseczek w trakcie nabożeństw. W przypadku organizacji tego typu wydarzeń na otwartej przestrzeni należy zachować dystans (min. 1,5 m) lub nosić maseczkę ochronną lub inną zasłonę twarzy.
- W strefie żółtej możliwa jest organizacja wydarzeń sportowych, jednak widownia może być wypełniona w maksymalnie 25 proc., a w dodatku widzowie muszą nosić maseczki lub inną osłonę twarzy. To samo dotyczy wydarzeń kulturalnych w zamkniętych przestrzeniach i na stadionach. W przypadku wydarzeń kulturalnych na otwartych przestrzeniach, udział w nich może brać maksymalnie 100 osób. W "żółtych" powiatach zakazana jest działalność klubów nocnych i dyskotek.
- Siedem metrów kwadratowych na jednego klienta - tyle wynosi limit powierzchni w przypadku siłowni i klubów fitness w strefach żółtych. To samo dotyczy salonów fryzjerskich, kosmetycznych oraz tatuażu. W kinach może przebywać 25 proc. publiczności.
- W lokalach gastronomicznych jeden klient na 4 mkw.
Szczegółową listę zmian, które wejdą w życie 10 października, można znaleźć TUTAJ.