Koronawirus. Zasiłek na kwarantannie. Jak uzyskać?

Lawinowo rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W związku z tym coraz więcej osób wysyłanych jest też na kwarantannę. To oznacza także koszta dla państwa, bo osobom takim, a także tym w izolacji, przysługuje zasiłek. Jak go uzyskać?

Koronawirus wrócił ze zdwojoną siłą. Mimo ostrzeżeń specjalistów o drugiej fali koronawirusa rząd twierdzi, że żadne analizy nie przewidywały dobowego skoku liczby zachorowań o tysiąc osób. Dzisiaj wzrost wyniósł już około 1,5 tys. nowych osób zdiagnozowanych z koronawirusem, łącznie przybyło 8099 osób z COVID-19. 

Łączy się to też bezpośrednio z liczbą osób, które udały się na kwarantannę. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, takich osób jest już 296 tys. To oznacza duże wydatki dla państwa, ponieważ każdej z tych osób przysługuje zasiłek chorobowy lub opiekuńczy. 

Zobacz wideo Czy druga fala kryzysu uderzy w rynek pracy?

Zasiłek dla osób w kwarantannie lub izolacji

Na kwarantannę lub izolację jesteśmy wysyłani decyzją inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego. Gdy jesteśmy zmuszeni z tego powodu zostać w domu, przysługuje nam zasiłek chorobowy. Mogą otrzymać go także współlokatorzy osób, na których imiennie wystawiono decyzję o kwarantannie.

Jeśli jednak decyzja o izolacji lub kwarantannie dotyczy kontaktu naszego dziecka z osobą zakażoną, to jego opiekunowi także przysługuje zasiłek, ale opiekuńczy, a nie chorobowy.

Jak uzyskać zasiłek na kwarantannie?

Zgodnie z informacjami rządu, za wypłatę zasiłku odpowiada płatnik składki, czyli nasz pracodawca lub zleceniodawca. To jemu należy przekazać decyzję inspektora sanitarnego. Co ważne, nie trzeba robić tego w czasie trwania izolacji lub kwarantanny. Dokumenty naszemu płatnikowi można wręczyć po ich zakończeniu. 

Jeśli chodzi o osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz ich współpracowników, to przekazują oni swoje decyzje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić drogą elektroniczną przez PUE ZUS. Żeby to zrobić, należy złożyć wniosek "ZAS-53 Wniosek o zasiłek chorobowy". Do dokumentu należy dołączyć decyzję decyzje inspektora sanitarnego w postaci jej skanu lub zdjęcia. 

Więcej o: