Nauczanie zdalne i hybrydowe. Czy będą zasiłki opiekuńcze dla rodziców?

Wraz z rozwojem pandemii koronawirusa coraz więcej szkół przechodzi na tryb zdalny bądź hybrydowy. Czy rząd planuje wprowadzić dodatkowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców? Komu będą przysługiwać?

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej. Od 17 października zmieniają się także zasady dotyczące funkcjonowania szkół. Istnieje także możliwość przywrócenia zasiłków opiekuńczych. 

Szkoły w trybie hybrydowym oraz zdalnym. Co się zmienia?

Zgodnie z nowymi zasadami w żółtej strefie szkoły ponadpodstawowe oraz uczelnie wyższe przejdą na tryb hybrydowy, natomiast w czerwonej strefie funkcjonować będą tylko w trybie zdalnym. W strefie czerwonej znajduje się 152 powiaty. 

Na razie zmiany nie dotyczą jednak przedszkoli oraz szkół podstawowych. Te będą funkcjonować w normalnym trybie, choć w indywidualnych sytuacjach (potwierdzone przypadki zakażenia wśród uczniów) szkoła może zmienić tryb na zdalny. Premier zaznaczył jednak, że wprowadzenie zdalnego trybu nauczenia w tego typu placówkach oświatowych również jest rozważane.  

Zobacz wideo Ćwierć miliona osób na kwarantannie. „Działa tu efekt mrożący. To czynnik negatywny dla konsumpcji”

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kiedy zostanie przywrócony?

Premier potwierdził, że jeśli rząd zdecyduje się wprowadzenie trybu zdalnego w szkołach podstawowych, to wróci dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, który wprowadzony był podczas pierwszej fali epidemii. Obowiązywał do 20 września bieżącego roku. 

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Otrzymują go tylko osoby ubezpieczone za opiekę na dziećmi poniżej ósmego roku życia. Zasiłek przyznawano w momencie zamknięcia przedszkola bądź szkoły. Rodzice otrzymywali go także, jeśli zdecydowali się zostawić dziecko w domu mimo otwarcia placówki. 

Więcej o: