Koronawirus. Słowacja przetestuje wszystkich obywateli. "Największa operacja logistyczna w historii"

Premier Słowacji zapowiedział przeprowadzenie testów na koronawirusa wszystkim mieszkańcom kraju powyżej dziesiątego roku życia. Igor Matovicz dodał, że bezpłatne testy rozpoczną się za tydzień. Nie wiadomo, czy będą obowiązkowe.

Akcja ma zostać zorganizowana podobnie, jak wybory. W kraju powstanie prawie 6 tysięcy punktów, w których będzie można poddać się badaniu.

Słowacja przetestuje mieszkańców na koronawirusa

W przyszły weekend mają zostać przetestowani mieszkańcy regionów Twardoszyna, Namestova, Dolnego Kubina i Bardejowa, gdzie sytuacja epidemiczna jest najgorsza. W następny weekend, 31 października i 1 listopada, testom zostaną poddani pozostali mieszkańcy kraju. 

Akcję ma zorganizować wojsko. Jak podkreślił premier Matovicz, będzie to największa operacja logistyczna w historii kraju.

Słowacja ma przeszło 5 milionów 400 tysięcy mieszkańców. Do tej pory stwierdzono tam 28 tysięcy 268 przypadków koronawirusa. Zmarły 82 osoby. 

Zobacz wideo Arłukowicz: Nauczyciele powinni mieć prawo do bezpłatnych i natychmiastowych testów

Czytaj więcej: Koronawirus. Dr Grzesiowski: To już lawina, której przez najbliższe dni nie uda się powstrzymać

Czechy. Pierwszy raz ponad 11 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem

Bardzo nieciekawa sytuacja panuje też w sąsiednich Czechach. Tamtejszy resort zdrowia poinformował w sobotę o wykryciu 11 tysięcy 105 nowych przypadków COVID-19. To największy zanotowany jak dotąd dobowy przyrost. 

Łączna liczba zakażeń koronawirusem od marca wzrosła do ponad 160 tysięcy (dokładnie 160 112), to dwa razy więcej niż 2 października - wylicza Agencja Reutera. Dotyczy to kraju, w którym mieszka niespełna 11 milionów osób. Czesi notują też najwięcej w Europie przypadków w przeliczeniu na mieszkańca (per capita). Zmarły 1283 zakażone osoby, w tym 333 tylko w ciągu ostatnich siedmiu dni.  

Więcej o: