Nowe obostrzenia. Nieoficjalnie rząd szykuje zmiany dla branży gastronomicznej

W piątek o godz. 11 ma odbyć się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu ma na niej ogłosić nowe obostrzenia. Z ustaleń portalu "Business Insider" wynika, że Rada Ministrów przygotowuje rekompensaty dla branż, które zostaną objęte lockdownem.

W czwartek wieczorem Radio Wnet, że od soboty lub poniedziałku zostaną zamknięte restauracje, puby i bary. Możliwa będzie sprzedaż jedzenie na wynos. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść w piątek rano. 

Jak ustalił "Business Insider", rząd myśli o rekompensatach dla branż, które najmocniej ucierpią wskutek "małego lockdownu". - Trzeba zatrzymać tempo wzrostu zachorowań - podkreślił rozmówca portalu. 

Rekompensaty w przypadku "małego lockdownu"

Nie wiadomo, jaką formę miałyby przybrać odszkodowania. Informator "Business Insidera" pytany o to, czy przedsiębiorcy mogą liczyć na pieniądze, odpowiedział: "w dużym uproszczeniu tak".

Zobacz wideo "Odnoszę wrażenie, że decydenci obudzili się w ostatnich dniach"

Lawinowy przyrost zakażeń spowodował, że gabinet Mateusza Morawieckiego planuje wprowadzić nowe obostrzenia. Minionej doby (22 października) potwierdzono 12 107 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To największy przyrost chorujących od momentu rozpoczęcia epidemii w Polsce. Wśród nowych ograniczeń, które zostaną ogłoszone na konferencji prasowej, mają znaleźć się nie tylko restrykcje dla branży gastronomicznej, lecz także obostrzenia w opuszczania domów przez seniorów i dzieci oraz zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób.

Nowe obostrzenia mają objąć seniorów i dzieci. Rząd zakaże wyjścia z domów?

Nowe ograniczenia dotkną przede wszystkim seniorów i dzieci - podaje nieoficjalnie Wirtualna Polska. Seniorów ma obowiązywać całkowity zakaz opuszczania domów, poza wyjściem na zakupy i do lekarza.

"Proszę was, oto nasi dziadkowie i babcie, nasi rodzice - mamy i ojcowie: ci, którzy nie pracują, którzy mogą pozostać w domu - jeśli możecie, pozostańcie w domu" - apelował Mateusz Morawiecki do seniorów podczas wystąpienia w Sejmie.

Rząd chce również powołać organizację zrzeszającą wolontariuszy. "Korpusu solidarności z seniorami" miałby zajmować się udzielaniem pomocy najstarszym przy wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak zakupy.

Obostrzenia dotyczące dzieci mają objąć osoby do 16. roku życia. Zakaz opuszczania domów ma wyglądać inaczej, niż w przypadku seniorów. Dzieci nie będą mogły opuszczać swojego miejsce zamieszkania od godziny 9 do 15. Zakaz nie dotyczy wyjść w towarzystwie osób dorosłych. Wśród zmian planowych przez rząd jest również zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. Surowe obostrzenia mają obowiązywać przez dwa tygodnie.