Ministerstwo Zdrowia na bieżąco informuje na temat aktualnej liczby osób zakażonych, ale także przebywających na kwarantannie. W czwartek 29 października po raz pierwszy od początku pandemii poinformował o ponad 20 000 zakażeń koronawirusa. Wzrost nowych przypadków ma także wpływ na wysoką liczbę osób objętych kwarantanną - obecnie jest ich 489 tys.
Podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa oraz na początku drugiej kwarantanną objęte były również osoby, które mieszkały z osobą mającą kontakt z zakażonym. Zgodnie z obowiązującym od 24 października prawem domownicy, którzy mieszkają z osobą na kwarantannie, nie podlegają jej. - Przepisy nie dotyczą osób, które rozpoczęły wcześniej kwarantannę. Wszystkie dotychczasowe procedury nie ulegają zmianie - wyjaśniła Jadwiga Kuczma-Napierała, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.
Kwarantanna jest nakładana na osoby które miały styczność z osobami zakażonymi. W związku z tym może być ona nosicielem wirusa i zakażać innym. Dzięki odseparowaniu jej można tego uniknąć aż do momentu wykonania przez nią testu na obecność koronawirusa. Podczas drugiej fali pandemii koronawirusa skrócono jej czas do 10 dni.
W czasie kwarantanny osoba nie może wychodzić z domu, przyjmować gości, a w przypadku konieczności odbycia spotkania należy zachować dystans 1,5 metra. Przestrzegania zasad pilnują funkcjonariusze policja, a za ich złamanie grozi kara w wysokości do 30 tys. zł. Kwarantanna różni się od izolacji tym, że tej drugiej poddawane są osoby, które mają pozytywny wynik na koronawirusa.