Koronawirus w Polsce. Nowe zasady kwarantanny dla członków rodziny

Od soboty 24 października zmieniły się zasady dotyczące kwarantanny. Zgodnie z nowymi przepisami muszą odbywać ją tylko osoby mające kontakt z zakażonymi, ale nie pozostali domownicy.

Ministerstwo Zdrowia na bieżąco informuje na temat aktualnej liczby osób zakażonych, ale także przebywających na kwarantannie. W czwartek 29 października po raz pierwszy od początku pandemii poinformował o ponad 20 000 zakażeń koronawirusa. Wzrost nowych przypadków ma także wpływ na wysoką liczbę osób objętych kwarantanną - obecnie jest ich 489 tys. 

Zobacz wideo Topniejące lodowce Spitsbergenu. "Byłem przerażony tym, co zobaczyłem" [Oko na świat]

Koronawirus w Polsce. Od 24 października obowiązują nowe zasady kwarantanny

Podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa oraz na początku drugiej kwarantanną objęte były również osoby, które mieszkały z osobą mającą kontakt z zakażonym. Zgodnie z obowiązującym od 24 października prawem domownicy, którzy mieszkają z osobą na kwarantannie, nie podlegają jej. - Przepisy nie dotyczą osób, które rozpoczęły wcześniej kwarantannę. Wszystkie dotychczasowe procedury nie ulegają zmianie - wyjaśniła Jadwiga Kuczma-Napierała, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Jarosław KaczyńskiJarosław Kaczyński tłumaczy, dlaczego PiS odebrał dodatki medykom. "Udzielają porad przez telefon"

Koronawirus. Na czym polega kwarantanna? Czym się również od izolacji?

Kwarantanna jest nakładana na osoby które miały styczność z osobami zakażonymi. W związku z tym może być ona nosicielem wirusa i zakażać innym. Dzięki odseparowaniu jej można tego uniknąć aż do momentu wykonania przez nią testu na obecność koronawirusa. Podczas drugiej fali pandemii koronawirusa skrócono jej czas do 10 dni. 

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus w Polsce. Ekspert prognozuje, kiedy może nastąpić poprawa sytuacji

W czasie kwarantanny osoba nie może wychodzić z domu, przyjmować gości, a w przypadku konieczności odbycia spotkania należy zachować dystans 1,5 metra. Przestrzegania zasad pilnują funkcjonariusze policja, a za ich złamanie grozi kara w wysokości do 30 tys. zł. Kwarantanna różni się od izolacji tym, że tej drugiej poddawane są osoby, które mają pozytywny wynik na koronawirusa. 

Więcej o: