Koronawirus. Słowacja przedłuża stan wyjątkowy do końca roku

Słowacki rząd zdecydował się przedłużyć stan wyjątkowy do końca roku. Ma to pomóc w skutecznej walce z drugą falą pandemii koronawirusa.

Z drugą falą pandemii zmaga się cała Europa. Poszczególne państwa wprowadzają liczne obostrzenia w celu zahamowania dalszego rozprzestrzenienia się koronawirusa. W tym gronie są również nasi sąsiedzi. 

Zobacz wideo Prezes Lux Med o brakach w polskiej służbie zdrowia

Słowacja przedłuż stan wyjątkowy do końca roku 

Jak podaje Agencja Reutera, w środę 11 listopada ministra sprawiedliwości Maria Kolikova poinformowała, że rząd Słowacji przedłuża stan wyjątkowy do końca roku. Wprowadzony na początku października stan wyjątkowy daje władzom większe uprawnienia we wprowadzaniu surowych restrykcji. Początkowo miał on obowiązywać do 14 listopada, sytuacja nie uległa poprawie na tyle, aby mógł zostać zniesiony. 

Zdjęcie ilustracyjne Szczepionka od Pfizer zamówiona przez UE. Umowa na 300 mln dawek

Na Słowacji obowiązuje podobne obostrzenia, co w Polsce. Restauracje mogą tylko wydawać posiłki na wynos, zamknięto także siłownie, kina, teatry, obowiązują także ograniczenia dotyczące liczby osób podczas zgromadzeń. 

Słowacja. Masowe testy przyniosły efekty

W minionych tygodniach rząd Słowacji zdecydował się na przeprowadzenie testów na koronawirusa wszystkim mieszkańcom kraju powyżej dziesiątego roku życia. W organizację akcji, która rozpoczęła się pod koniec października, zaangażowało się także wojsko. Według premiera Igora Matovicza państwowy program testów i kwarantanny pomógł na zmniejszenie odsetka zakażeń o ponad połowę. Wskaźnik infekcji spadł z 1,47 proc. w pierwszym weekendzie testów do 0,62 proc. w drugiej części masowych badań. 

Jak wynika z danych worldmeters.info, od początku pandemii na Słowacji zdiagnozowano ponad 81 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie zmarło 464 osoby. Obecnie jest około 55 tys. aktywnych przypadków. W środę 11 listopada poinformowano o około 2 tys. nowych przypadkach. 

Więcej o: