Rząd luzuje obostrzenia. Sklepy w galeriach otwarte od 28 listopada, kina i restauracje dalej zamknięte
W sobotę 21 listopada odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Przedstawiony został niej przedstawiony długofalowy plan dalszych etapów bezpieczeństwa w walce z COVID-19.
Koronawirus w Polsce. Premier ogłosił otwarcie placówek handlowych
Od soboty 28 listopada w najwyższym reżimie sanitarnym będą mogły funkcjonować wszystkie placówki handlowe.
- zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że ta decyzja pozwoli na uratowanie setek tysięcy miejsc pracy.
Jak zaznaczył również premier, warunek utrzymania nowego reżimu sanitarnego jest jeden: dyscyplina każdej placówki - W przypadku, gdy będzie inaczej, a będziemy kontrolowali przestrzeganie zasad sanitarnych, te sklepy będą zamykane - podkreślił.
Mateusz Morawiecki przedstawił plan odmrażania gospodarki. Co z pozostałymi branżami?
Podczas konferencji prasowej premier przedstawił także perspektywę działania dla pozostałych branż poszkodowanych na skutek obostrzeń wprowadzonych z powodu drugiej fali pandemii koronawirusa. Jak zaznaczył Morawiecki, rząd był nakłaniany przez inne branże (gastronomia, kina, teatry, siłownie), aby otworzyć placówki usługowe. Nie przyniosły one jednak efektów, gdyż będą one zamknięte przez najbliższy miesiąc.
Jednak idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Przed świętami poinformujemy, co dalej.
- zadeklarował Mateusz Morawiecki. Wicepremier Jarosław Gowin zaznaczył natomiast, że inne formy działalności pozostają zamknięte ze względu na to, że jest tam wysoki poziom kontaktów, co może skutkować powrotem do bardzo wysokiej średniej zakażeń.
Gowin zapowiedział także wprowadzenie dodatkowych rozwiązań dla branż objętych obostrzeniami - Negocjujemy je w tej chwili z Komisji Europejską, bo wymagają notyfikacji. To będą wieloletnie kredyty inwestycyjne gwarantowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, staramy się, żeby KE wyraziła zgodę na to, by raty przynajmniej częściowo były pokrywane przez Polski Fundusz Rozwoju. To będzie także możliwość pokrywania do 70 proc. kosztów stałych firm dotkniętych obostrzeniami - przekazał.
-
Siłownie i restauracje zostaną otwarte w lutym? Mateusz Morawiecki podał warunki
-
500 plus. Jedna bardzo ważna zmiana i dotyczy wszystkich, którzy korzystają ze świadczenia
-
Czytelniczka znalazła jeża. "To śmiertelne zagrożenie". Ekspert: Dobra reakcja, ale jeż powinien trafić do ośrodka
-
Nawalny opublikował materiał o "pałacu dla Putina". "Wygląda jak rezydencja barona narkotykowego"
-
Koronawirus w Polsce. Sądy masowo kasują kary nałożone przez sanepid
- Niemcy przedłużają lockdown. "Dzieci zarażają się nowymi szczepami koronawirusa jak dorośli"
- Sankcje wobec Nord Stream 2. USA nałożyły je na rosyjskiego armatora
- Mniej szczepionek od Pfizera, a rząd chce szczepić więcej osób. Zużyjemy całe rezerwy [WYKRES DNIA]
- Gatta wpadła w kłopoty finansowe przez pandemię. Toczy się postępowanie sanacyjne
- Rzeczniczka PiS: Projekt ustawy mandatowej nie będzie rozpatrywany na tym posiedzieniu Sejmu