Michał Dworczyk: Osoby zaszczepione stają się bezpieczne. Nie będą musiały przestrzegać niektórych obostrzeń

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, ze osoby, które zaszczepią się na koronawirusa SARS-CoV-2 nie będą musiały przestrzegać niektórych obostrzeń związanych z epidemią. Nie jest jednak jasne, o które restrykcje chodzi.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk był gościem Radia ZET. Polityk dopytywany o szczegóły programu szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2 zapowiedział, że 15 grudnia ruszy kampania informacyjna, która będzie "rzetelna i szeroko zakrojona".

- Ruszy wtedy specjalna infolinia, strona internetowa poświęcona wyłącznie programowi szczepień. W drugiej połowie grudnia ruszy kampania na pełną skalę, we wszystkich mediach - mówił Dworczyk.

Epidemia koronawirusa. 29. urodziny Radia Maryja w ToruniuGrzesiowski o urodzinach Radia Maryja: To sprawa dla prokuratury

Czy zaszczepieni nie będą musieli nosić maseczek? Projekt rządu w poniedziałek wieczorem

Szef KPRM został też zapytany o to, jakie będą benefity dla osób, które zaszczepią się na koronawirusa. Michał Dworczyk powiedział, że będą oni "bezpieczni dla otoczenia", dlatego będą mogli "brać udział w różnego rodzaju sytuacjach czy działaniach, w których inne osoby nie powinny się znaleźć". 

- To zwykłe konsekwencje tego, że osoby zaszczepione stają się bezpieczne, przestają stwarzać zagrożenie dla innych. Jeżeli ktoś przestanie stanowić zagrożenie, nie będzie musiał niektórych z obostrzeń przestrzegać - tłumaczył Dworczyk.

Koronawirus. Ferie zimowe w tym sezonie w jednym terminie.Były szef GIS krytycznie o decyzji rządu ws. ferii w jednym terminie

Minister nie zdradził, czy osoby zaszczepione będą mogły zrezygnować z noszenia maseczek. Odpowiadając na pytanie o zasłanianie twarzy i nosa, powiedział, że rząd opublikuje projekt narodowej strategii szczepień w godzinach wieczornych w poniedziałek 7 grudnia. Michał Dworczyk mówił także o weryfikacji osób zaszczepionych. Wyjaśnił, że osoba, która zostanie zaszczepiona dwukrotnie, otrzyma odpowiednie potwierdzenie.

- Można je otrzymać na miejscu, w wersji papierowej, ale również będzie to potwierdzane QR kodem indywidualnym. Można potwierdzić np. w telefonie fakt zaszczepienia - powiedział szef KPRM. 

Szczepionka na koronawirusa w Polsce

W piątek 4 grudnia podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski i krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban poinformowali, jak będzie wyglądał w Polsce proces szczepienia przeciwko SARS-CoV-2. Zapowiedzieli, że 15 grudnia  zostanie udostępniona lista punktów szczepień, a rząd dąży do tego, aby taki punkt powstał w każdej gminie. Szczepionka na koronawirusa trafi do Polski najprawdopodobniej na początku stycznia. Mateusz Morawiecki zapowiadał w przeszłości, że szczepienie na wirusa SARS-COV-2 będzie dobrowolna i darmowa. 

Zobacz wideo Morawiecki zapowiada ponad 20 mln szczepionek i wskazuje, do kogo one trafią. Mówi też o błędach rządu