Samolotem będą mogły latać tylko osoby zaszczepione? LOT odpowiada

PLL LOT twierdzi, że szczepionka nie będzie potrzebne, aby móc latać samolotami. Według krajowego przewoźnika takie rozwiązanie nie ma sensu w Unii Europejskiej

Prace nad szczepionką na koronawirusa zostały ukończone. Kraje Unii Europejskiej przygotowują się do rozpoczęcia masowych szczepień. Szczepionka może okazać się rozwiązaniem problemów dla branż poszkodowanych na skutek zamknięcia granic. Linie lotnicze Qantas poinformowały, że będą wymagać od pasażerów posiadania szczepionki na koronawirusa. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy inne linie lotnicze również zdecydują się na podobne rozwiązanie. 

Zobacz wideo Prezes Bosch Polska: Dojście do neutralności emisji dwutlenku węgla to pierwszy krok

Samolotem tylko zaszczepianie? PLL LOT wyjaśnia 

Zgodnie z odpowiedzią PLL LOT przytoczoną pod koniec listopada przez Onet.pl, polski przewoźnik nie planuje tego rozwiązania, gdyż ma ono uzasadnienie w przypadku Australii, gdzie można dotrzeć jedynie drogą morską bądź powietrzną. 

W Polsce i innych krajach Europy kontynentalnej, stosowanie tego rozwiązania wiązałoby się z koniecznością zamknięcia granic i rezygnacji ze wszystkich benefitów Strefy Schengen, aby umożliwić wjazd na terytorium kraju wyłącznie osobom, które są zaszczepione.

- wyjaśnia PLL LOT, dodając, że najlepszym rozwiązanym w Europie jest konieczność pokazania negatywnego wyniku testu na COVID-19 przed wylotem.

PLL LOT podkreśla, że samoloty to najbezpieczniejszy środek transportu w czasie pandemii 

Samolot PLL LOT na wrocławskim lotniskuPLL LOT ogłosił siatkę połączeń na lato 2021 roku, wyróżniono cele wakacyjne

"W dobie pandemii Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych IATA, a także sojusz Star Alliance, do których należy LOT, opracowują wspólne dla całej branży rozwiązania, które umożliwiłyby stosowanie jednolitych zasad gwarantujących bezpieczeństwo pasażerów i swobodny ruch lotniczy między poszczególnymi krajami" - podkreśla przewoźnik, zaznaczając, że dzięki restrykcjom sanitarnym oraz filtrom HEPA samoloty to najbezpieczniejszy środek transportu w czasie pandemii koronawirusa. 

Posiedzenie Rady MinistrwSasin zapowiedział "wielomiliardową pomoc" dla PLL LOT. "Potężny pakiet"

Więcej o: