Rząd przedstawił szczegóły dotyczące szczepień. Dworczyk: 3,4 mln szczepień miesięcznie to minimalna wydolność

Michał Dworczyk poinformował, że minimalna wydolność systemu pozwoli na wykonanie 3,4 mln szczepień miesięcznie. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni pracownicy służby zdrowia w tzw. szpitalach węzłowych.

W sobotę 12 grudnia odbyła się konferencja prasowa szefa KPRM Michała Dworczyka oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której przedstawiony został szczegółowy plan rządu dotyczący Narodowego Programu Szczepień. 

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał system zachęt? Na co mogą liczyć osoby, które się zaszczepią?

Michał Dworczyk: Możemy zrobić około 3,4 mln szczepień miesięcznie 

Jak przekazał Michał Dworczyk, do Narodowego Programu Szczepień wpłynęło łącznie 8319 zgłoszeń. Obecnie trwa analiza zgłoszeń oraz sprawdzenie, jak bardzo równomiernie pokrywają Polskę. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu celem jest zapewnienie punktu szczepień w każdej gminie. Mapa punktów szczepień ma być dostępna za kilka dni

Zarejestrowane podmioty i punkty medyczne pozwolą osiągnąć zdolność operacyjną na poziomie ok. 3,4 mln szczepień miesięcznie.

- poinformował Michał Dworczyk.

Szczepionka na koronawirusa. Niedzielski wyjaśnia, kto zostanie zaszczepiony jako pierwszy

Szczepienia nie rozpoczną się jednocześnie we wszystkich punktów szczepień. Jak wyjaśnił Adam Niedzielski, etapem 0 jest zaszczepienie medyków, personelu medycznego i wszystkich osób personelu administracyjnego i pomocniczego, który jest zatrudniony w szpitalach i przychodniach.

Mateusz MorawieckiMorawiecki: Miejmy obawy przed tym, co się wydarzy w styczniu, lutym, marcu

Kluczową rolę będą pełnić szpitale węzłowe, których ma być 508. Mają za zadanie przyjmować zgłoszenia od podmiotów leczniczych i aptek, które będą chciały zaszczepić personel - Szpitale pediatryczne i onkologiczne, czyli szpitale monoprofilowe będą zajmowały się szczepieniem tylko swojego personelu. Zakłady opiekuńczo-lecznicze i zakłady lecznicze, które muszą zaszczepić swój personel i pacjentów to trzecia grupa - poinformował Niedzielski.

Termin zgłaszania osób, które będą podlegały szczepieniu i są zatrudnione w wyżej wymienionych placówkach mija 16 grudnia. 

Więcej o: