Nowy szczep koronawirusa. Adam Niedzielski: Testy dla każdej osoby, która w ostatnim czasie wróciła z Wielkiej Brytanii

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał dyspozycję w związku z informacjami o nowym szczepie koronawirusa. Sanepid ma wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii.

"Przed chwilą wydałem dyspozycje Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu, aby od jutra wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii" - napisał na Twitterze wieczorem Adam Niedzielski. Minister zdrowia poprosił też, by w celu wykonania testu kontaktować się z lokalnym sanepidem.

Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Polski rząd reaguje

Poza testami na obecność koronawirusa u Polaków, którzy ostatnio byli w Wielkiej Brytanii, rząd wprowadził też inne decyzje. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w niedzielę wieczorem, że loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostają zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Poza Polską na zawieszenie połączeń lotniczych zdecydowały się także Francja, Belgia, Holandia, Niemcy, Włochy, Irlandia i Kanada.

14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock poinformował o nowym wariancie koronawirusa SARS-CoV-2. Szczep VUI - 202012/01 pojawił się wówczas u ponad sześciu tysięcy osób, pochodzących głównie z południowej i południowo-wschodniej Anglii. Nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej, niż znana od początku pandemii odmiana infekcji. Na razie nic nie wskazuje na to, by nowy szczep powodował poważniejszy przebieg choroby COVID-19 lub miał nie reagować na wypracowane już szczepionki.

Według Światowej Organizacji Zdrowia nowy szczep koronawirusa potwierdzony został w Danii, Holandii i Australii. Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę wieczorem, że w Rzymie także stwierdzony został przypadek zakażenia. Infekcja zdiagnozowana została u mężczyzny, który niedawno wrócił z Wielkiej Brytanii. Cała rodzina została poddana procedurze sanitarnej.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek
Więcej o: