Koronawirus. Nowy rewolucyjny test. Sprawdza obecność przeciwciał w 10 sekund

Powstał oparty na nanomateriałach test, który wykrywa przeciwciała skierowane przeciw dwóm antygenom koronawirusa w czasie 10-12 sekund. W ten sposób może zidentyfikować infekcję, a także ocenić reakcję pacjenta na szczepienie.

Na łamach pisma „Advanced Materials” zespół z Carnegie Mellon University opisał test, który bardzo szybko wykrywa dwa przeciwciała związane z infekcją koronawirusem - skierowane przeciw białku spike S1 oraz przeciw należącej do niego tzw. domenie wiążącej receptor (RBD). Wystarczy zaledwie 5 mikrolitrów krwi i czas od 10 do 12 sekund. Wykrywane jest nawet ekstremalnie niskie stężenie przeciwciał.

Zobacz wideo Niedzielski: Nieprawidłowości w WUM są podstawą do nałożenia kary powyżej 250 tys. zł

Rewolucyjny test. Dlaczego jest tak szybki?

Detekcja następuje w trakcie elektrochemicznej reakcji zachodzącej w ręcznym urządzeniu opartym na technologii mikroprzepływowej. Wyniki niemal natychmiast przesyłane są do smartfona.

- Wykorzystaliśmy najnowsze osiągnięcia w dziedzinie materiałów i wytwarzania, np. trójwymiarowy druk nanocząstek, aby stworzyć urządzenie, które szybko wykrywa przeciwciała związane z COVID-19 - mówi prof. Rahul Panat, współautor wynalazku.

Rzecznik rządu Piotr MullerRzecznik rządu Piotr Müller o obostrzeniach: Analizy nie są optymistyczne

Z pomocą m.in. druku aerozolowego naukowcy stworzyli złote mikroelektrody o nierównej - i dzięki temu dużej powierzchni. To pozwoliło umiejscowić na nich znaczną ilość wirusowych antygenów. To zaś oznacza szybką i precyzyjną detekcję łączących się z antygenami przeciwciał. Test ma znikomy poziom błędów, ponieważ łączenie przeciwciał z antygenami działa bardzo wybiórczo.

Test skuteczny przy oceny skuteczności szczepień 

Można go wykorzystać nie tylko do wykrywania choroby. - Ponieważ nasza technika pozwala ocenić immunologiczną odpowiedź na szczepienie, może być bardzo przydatna w obecnym czasie - podkreśla prof. Panat.

Naukowcy zapewniają też, że technikę tę można zastosować do wykrywania przeciwciał związanych z infekcjami innymi wirusami, np. Ebola, HIV czy Zika. (mat/ zan/ PAP)

Jakie zalety ma szczepionka Moderny?Szczepionka Moderny będzie w Polsce. Czym się różni i jakie ma zalety?

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: