W przyszłym tygodniu decyzja dotycząca obostrzeń. Premier: Scenariusze "być może będą bardziej pozytywne"

- W najbliższych dniach będziemy pracować nad protokołami sanitarnymi, na wszelki wypadek gdyby sytuacja się poprawiała lub gdyby umożliwiła jakieś uwolnienie, luzowanie restrykcji - poinformował premier Mateusz Morawiecki. W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszona decyzja w tej sprawie.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na początku przyszłego tygodnia rząd ogłosi decyzję ws. obostrzeń sanitarnych, które będą obowiązywały od 1 lutego. Przypomnijmy, że aktualne restrykcje zostały przedłużone co najmniej do 31 stycznia br. Do tego czas zamknięte będą hotele, restauracje (sprzedaż tylko na wynos) oraz kluby fitness i siłownie. 

- W najbliższych dniach będziemy pracować nad protokołami sanitarnymi, na wszelki wypadek gdyby sytuacja się poprawiała lub gdyby umożliwiła jakieś uwolnienie, luzowanie restrykcji. Nie wykluczamy tego do końca, że po tej fazie ogłoszonych restrykcji do końca stycznia, będą pewne zmiany. Postaramy się na początku przyszłego tygodnia je zakomunikować, ale one zależą nie tylko od poziomu zakażeń, zgonów, dostępnych łóżek COVID-owych, respiratorów, akurat w tych dwóch ostatnich obszarach warto podkreślić, że nigdy w Polsce, w przeciwieństwie do bogatych krajów zachodu, nie zabrakło łóżek COVID-owych, respiratorów - oświadczył Morawiecki w trakcie wizyty w firmie Ekspozycja Servis s.c w Złotokłosie. Jak dodał, sytuacja jest dynamiczna, dlatego trudno teraz przewidzieć, jakie decyzje zapadną, natomiast zaznaczył, że scenariusze "być może one będą nieco bardziej pozytywne". - Należy w to wierzyć i taką ewentualność też dopuszczamy, ale może też być tak, że sytuacja pogorszy się za tydzień. Wtedy trzeba będzie obostrzenia jeszcze jakiś czas utrzymywać - stwierdził.

W trakcie sesji Q&A z udziałem prezydenta do ewentualnego znoszenia restrykcji odniósł się też minister zdrowia Adam Niedzielski. - Nasza strategia polega na przywracaniu tradycyjnej edukacji, a patrząc na różne branże gospodarki - wydaje się, że handel (...), tam stosunkowo najmniejsze jest ryzyko" - powiedział polityk. Jak zaznaczył, "potencjalnie" największe ryzyko transmisji koronawirusa dotyczy branży gastronomicznej, siłowni oraz klubów fitness. Jednocześnie podkreślił, że "nie ma tutaj dobrej, łatwiej odpowiedzi, że zrobimy to zaraz i że zrobimy to w pierwszej kolejności".

Mateusz MorawieckiSiłownie i restauracje otwarte w lutym? Morawiecki podał warunki

"Nie wolno nam przegapić tego kluczowego momentu odbudowy"

Premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku wskazał, że nowy, polski ład pozwoli nam szybko wrócić na ścieżkę wzrostu. Chodzi o program inwestycyjny, który ma być dźwignią do odbudowy gospodarki naszego kraju po epidemii koronawirusa. Premier zapowiada, że w tym celu rząd zaproponuje projekty infrastrukturalne i innowacyjne. "Nie wolno nam przegapić tego kluczowego momentu odbudowy" - stwierdził szef rządu.

Od wtorku do 16 lutego będą odbywały się spotkania konsultacyjne online w każdym województwie dotyczące umowy partnerstwa. To najważniejszy dokument określający, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Nie dotyczy ona Funduszu Odbudowy ani funduszy dla rolników.

Łącznie zaplanowano 16 spotkań regionalnych. Konsultacje umowy partnerstwa dotyczą inwestowania funduszy unijnych w ramach polityki spójności i funduszu sprawiedliwej transformacji - chodzi o blisko 76 miliardów euro.

Zobacz wideo Obostrzenia w turystyce do wiosny? "Ludzie nie dadzą rady"
Więcej o: