Morawiecki zaapelował do Komisji Europejskiej o interwencję w sprawie czasowo zmniejszonych dostaw szczepionek przeciw koronawirusowi firm Pfizer i BioNTech. Szef polskiego rządu chce szczegółowych informacji na ten temat. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list, który premier wysłał do przewodniczących Komisji i Rady Europejskiej. Kopie otrzymały także unijne stolice. Ta sprawa ma być jednym z tematów jutrzejszego wideoszczytu z udziałem unijnych przywódców.
Szef polskiego rządu oczekuje, że Komisja zwróci się do koncernu o informacje dotyczące planowanych działań i konsekwencji, jeśli chodzi o dostępność szczepionek i ich dostaw do unijnych krajów.
Chodzi o to, by zapewnić przejrzystość i przewidywalność procesu szczepień
- podkreślił Mateusz Morawiecki. Premier napisał, że czasowe zmniejszenie dostaw przez niemiecko-amerykański koncern wymusiło wprowadzenie zmian w polskim programie szczepień. Dodał, że w pierwszym kwartale Polska oczekuje dostaw 6 milionów dawek preparatów zarówno Pfizer i BioNTech jak i Moderny.
Szef polskiego rządu odniósł się też do informacji prasowych o rzekomych, dwustronnych umowach, poza unijnym mechanizmem, niektórych krajów z firmami farmaceutycznymi w sprawie dostaw szczepionek. Premier napisał, że rodzi to uzasadnione pytania o zasadę lojalnej współpracy i europejskiej solidarności. Podkreślił, że unijne kraje powinny kontynuować wysiłki, by zagwarantować, że szczepionki będą dostępne dla wszystkich Europejczyków w sposób skoordynowany, sprawiedliwy i skuteczny. Dodał, że muszą być przestrzegane zasady gwarantujące unijnym państwom równy dostęp do preparatów przeciwko COVID-19.
Szczepionki powinny być wysyłane do krajów członkowskich w tym samym czasie i na tych samych warunkach
- czytamy w liście premiera do szefów unijnych instytucji.
Premier napisał też, że popiera utworzenie świadectw szczepień, które byłyby uznawane w całej Unii, bo to zapewni swobodne przepływy towarów i osób. Podkreślił, że jest to kluczowe, aby utrzymać niezakłócony łańcuch dostaw we Wspólnocie i sprawne funkcjonowanie jednolitego rynku.
Morawiecki zwrócił również uwagę, że pomysł wspierania szczepionkami państw spoza Unii takich jak Bałkany Zachodnie powinien także objąć kraje Partnerstwa Wschodniego.