Pfizer wróci do normalnych dostaw szczepionek od 25 stycznia. Dlaczego wcześniej zwolnił tempo?

Pfizer od 25 stycznia ma ponownie wrócić do normalnego tempa dystrybucji szczepionek w Europie. Od 15 lutego rozpoczną się zwiększone dostawy. Dlaczego Pfizer musiał zwolnić z dystrybucją szczepionki dla krajów Unii Europejskiej?

Pfizer swoją szczepionkę opracował razem z firmą BioNTech. To głównie ten preparat jest obecnie stosowany w procesie szczepień w większości krajów Unii Europejskiej. Przez chwilę pojawiły się jednak problemy z dostawami szczepionki Pfizera.

Zobacz wideo Pfizer zmniejsza dostawy. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Dlaczego Pfizer zwolnił z dostawami szczepionki?

Pfizer już wcześniej zapowiadał, że można się spodziewać spowolnienia w dostawie szczepionek na terenie Unii Europejskiej. Szacowano, że stanie się tak na przełomie lutego i stycznia przez około trzy do czterech tygodni. 

Szczepionki dla krajów członkowskich UE produkowane są w belgijskiej fabryce w mieście Puurs. To właśnie ta fabryka jest powodem, dla którego dostawy szczepionek ostatnio zwolniły. Pojawiła się bowiem konieczność przeprowadzenia prac remontowych w obiekcie. Prace mają jednak zostać ukończone do końca tygodnia, a produkcja ma wrócić do normalnego tempa.

Pfizer wraca od 25 stycznia do normalnej produkcji

Pfizer poinformował, że już od 25 stycznia wróci do normalnych dostaw szczepionek, zgodnie z harmonogramem ustalonym z Unią Europejską. Firma ponadto poinformowała, że modernizacje w fabryce w Puurs pozwolą na podniesienie mocy produkcyjnych w Europie. Dzięki temu już od 15 lutego będą mogły rozpocząć się zwiększone dostawy szczepionek. 

***

Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.

Więcej o: